SCHUT UW HEEM 124 HEEMSCHUT DE HEEMSCHU T-S E R I E Het was een goede gedachte van de Firma ALLERT DE LANGE, juist in deze dagen een reeks boekjes op stapel te zetten, die tot een „Heemschut-serie" ver- eenigd zullen kunnen worden. Want nooit zoozeer heeft de mensch behoefte zich op het karakteristieke van eigen land te bezinnen, nooit zoozeer beleeft hij het, dat „de liefde voor zijn land een ieder aangeboren" is, als juist in dagen van nationale beproeving en nooit zoozeer wordt hij aan den anderen kant er toe gebracht door eigen aanschouwing het typische in eigen land te leeren kennen, zich op het vaderlandsche te concentreeren, als wanneer het hem onmogelijk geworden is het buitenland te bezoeken. Dan gaat voor menigeen de wel eens wat veronachtzaamde wereld van het typisch Hollandsche openhet landschap met zijn kronkelende rivieren en wijde polderlanden, de oude steden met hun schilderachtige buurtjes en boeiende momenten van bouwkunst, de molens met hun in den bollen wind draaiende wieken, de hoog oprijzende torens en het wateroverspannende bruggen en ook de logische schoonheid van stadsplan en vestingwerk en de intieme schoonheid van het binnenhuis. En in den wintertijd, als de aanschouwing van dit alles onmogelijk of bezwaarlijk wordt en het aanschouwde nog slechts in de herinnering leeft, komt de behoefte op, de herinnering door lectuur weer te ver levendigen en de kennis te verwerven, die het genieten van dit typisch vaderlandsche vergemakkelijken en verdiepen kan. De Bond Heemschut, die voor het behoud van al deze schoonheid waakt, kan in zijn Maandblad slechts éénmaal per maand en in beperkten omvang van dit alles getuigen en bereikt uit den aard der zaak daarbij slechts den beperkten kring van eigen leden. Daarom juicht het Bestuur van „Heemschut" deze uitgave, die een niet direct bedoelde maar daarom niet minder werkzame propaganda voor haar gedachte worden zal, bijzonder toe, en heeft zij gaarne peet over deze serie willen staan, daarbij hopende dat het eerste zestal spoedig door een tweede zestal gevolgd worden zal. En vooral hoopt het, dat deze boekjes bij onze landgenooten het gevoel van ver verantwoordelijkheid voor het schoon van eigen land zal versterken, zoodat in deze dagen, waarin door de steeds zwaardere eischen van techniek en verkeer zooveel schoons verdwijnt en verdwijnen moet, er toch een kern bewaard blijft, die voor onze nakomelingen een zelfde bron van genot zal kunnen zijn als de schoonheid van ons vaderland het nu is voor allen, die er een open oog voor kunnen hebben. Wij hopen dus zeer, dat deze boekjes een succes zullen worden en tot verbreiding van de Heemschut-gedachte zullen bijdragen. J. A, Bierens de Haan.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1941 | | pagina 14