HEEMSCHUT 123 en Zeemacht, was door de woelige dagen de aandacht ontsnapt, maar doet nu op vele plaatsen nuttig dienst. De oude vestingwerken bleven de aandacht houden. In Rhenen, dat door den oorlog zwaar geleden heeft, ontstond de gedachte de oude vestingmuren te behouden en wellicht te herstellen, althans ze een plaats te geven in het plan van wederopbouw van de stad. Een commissie werd hiervoor ingesteld, waarbij de Stichting „Menno van Coehoorn" de behulpzame hand biedt. Ook te Zutphen is een dergelijke commissie ingesteld, door de plaatselijke vereeniging, de Stichting Wijnhuisfonds, met bedoeling het uitgebreide vestingstelsel te onderzoeken en te trachten bij de uitvoering van het daar aanwezige uitbreidingsplan hiermede rekening te houden, of wellicht de oude muren en latere vestingstelsels van bastions en hoornwerken te herstellen en de dichtgegroeide grachten uit te diepen. Velerlei adviezen verstrekte de Bond Heemschut: aan de Provinciale Bibliotheek te Middelburg, vergezeld van een zending tijd schriften, overdrukken en andere publicatiën van den Bond Heemschut; aan de Gemeente Edam omtrent het oude Heerenlogement; omtrent een geschenk van de geëvacueerden uit Hoogland, waardoor een fraaie Italiaansch marmeren bank in .het Raadhuis van Edam kwam inplaats van een minder fraaie granieten zuil op het Damplein; omtrent een gevel met houten voorschot die behouden kon blijven; aan de Gemeente Noordwijk inzake het St. Jeroenspoortje; aan de Gemeente Loosdrecht betreffende een tot blijvende woning ingerichte boot; aan de Gemeente Elburg inzake de oude stoepen voor de huizen, waarbij een raadsbesluit werd ingetrokken aan de Gemeente Culemborg, waardoor de totstandkoming van een fabriek in een deel van het uitbreidingsplan, dat voor woningen bestemd was, kon worden voorkomen. J Sluiten wij deze opsomming met een woord van dank aan de Provinciale Land schappen, die veel deden voor het behoud van het natuurschoon naast de veel omvattende taak van de Vereeniging tot behoud van Natuurmonumenten. Het Noord-Hollandsch Landschap verwierf de Wildrijck benoorden Alkmaar. Het Zuid-Hollandsch Landschap is bezig de Bakkerswaal bij Lekkerkerk, met aal scholverskolonie, te bemachtigen. Alles bijeen: laten wij ons houden aan het woord van den Voorzitter in het zomernummer 1940: dat wij allen in deze dagen niet versagen mogen. En ons daarbij houden aan het oude devies van Heemschut, vastgelegd in artikel 1 van de Statuten, te waken voor de schoonheid van Nederland. Heemschut Schut Uw Heem. De secretaris A. A. KOK.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1941 | | pagina 13