HEEMSCHUT 121 De bruggen in Nederland stonden in slecht gesternte. Vele groote bruggen die met zooveel moeite en liefde in de laatste jaren tot stand gebracht werden, gingen .door den oorlog ten onder. Eenige zijn reeds hersteld, waarbij uiteraard meer gelet kon worden op de mogelijkheid om het verkeer weder op gang te brengen, dan op bijkomstige wenschen van aesthetica. Deze vraagstukken zullen nog moeten wachten. Als verheugende mededeelingen kunnen gelden: de nieuwe brug over den Ouden Rijn bij Alphen aan den Rijn die een sierlijken vorm verkreeg, terwijl in den aanvang een brug gedacht was met hooge heftorens die in het vlakke polderland minder zou passenhet oude bruggetje in Leiden over de Vliet, waarbij de Gemeenteraad het voorstel van B. en W. om deze brug af te breken, verwierp. In hoeverre de adressen van Heemschut en van de Commissie W. I. L. van invloed zijn geweest, is als steeds moeilijk na te gaan. De ontginningswerken die van grooten invloed zijn op het landschap, konden slechts weinig in de belangstelling betrokken worden, wegens den tijd en het moeilijke reizen. Opgemerkt dient dat de Nederlandsche Heidemaatschappij en andere instellingen op aanverwant gebied steeds meer rekening houden met de eischen van schoonheid van het landschap. Belangrijke werkzaamheden zijn in voorbereiding en uitvoering in het Noord-Hollandsche polderland, waar in uit gestrekte gedeelten van het „oude land", dat zijn de veenpolders die reeds droog lagen vóór de diepe kleipolders ontstonden, de waterstand wordt verlaagd, zoodat deze streken, die nu meer water dan land zijn, tot bruikbaar land worden gemaakt. Dit betreft de omgeving van Landsmeer, de Rijp, Graft, Jisp, Grootschermer. Blijkens de plannen in de omgeving van laatst genoemd dorp, in de Gemeente Zuid- en Noordschermer, wordt daar alle gewenschte aandacht gewijd aan de landschappelijke schoonheid en aan d<: plaats waar de boerderijen komen, niet ver weg in den polder, maar in de dorpen. De toegewijde leiding is hier in handen van het adviesbureau voor uitbreidingsplannen van den Provincialen Waterstaat van Noord-Holland te Haarlem. Helaas hebben de pogingen van de natuurbeschermers tot behoud van het zoo fraaie en uit oogpunt van recreatie voor de bevolking van Amsterdam en Zaanstreek zoo belangrijke Twiskegebied geen succes gehad. Dit was voor allen, die het behoud van dergelijke waardevolle natuurterreinen nastreven, een groote teleurstelling, te meer daar de Provinciale Waterstaat van Noord-Holland steeds bereid is dit streven naar vermogen te steunen en te bevorderen. Aan de belangrijke ontginningen in het Noorden van Brabant, in de Peel, aan de Wadden, kon geen aandacht gewijd worden. Voor den Noord-Oostpolder, gedeelte van de groote Zuiderzeewerken, met de vraagstukken van Urk, Schokland en de Zuiderzeestadjes, is een groep bekwame en toegewijde deskundigen belast, zoodat ook van het aesthetisch deel iets goeds kan worden verwacht, mede door de er varingen, opgedaan in den Wieringermeerpolder. De vraagstukken van de nieuwe wegen staan eenigermate stop, doordat de uit voering der werken door den tijd wordt geremd. Slechts enkele, reeds lang voorbereide wegen, zijn in uitvoering, terwijl de daarbij behoorende kunstwerken

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1941 | | pagina 11