HEEMSCHUT 89 voortreffelijke architec tuur. Van alle zwart ge arceerde huizen is feitelijk niets kwaads te zeggen, alleen laat het onderhoud wel eens te wenschen over, de oude heggen worden door leelijke hekken ver vangen. Het typisch karakt er van het geheel lijdt hier door schade. Aan de noordzijde van de kerk heeft indertijd een mooie behuizinge gestaan. Deze is afgebroken en de terpgrond afgegraven. Dit van het dorp ernstigschade gedaan. Van gezichtspunt P was het echter nog een gaaf geheel (zie fig. 2). Om de kom bevinden zich de boerderijen, in het algemeen van voortreffelijke architectuur. Een dezer boerderijen is schetsmatig bij dit artikel opgenomen. Wij zullen daar straks nog bijzondere aandacht aan wijden, omdat in den laatsten tijd dit boerderijtype weer meer de aandacht vraagt. Wij schreven „van gezichtspunt P was het nog een gaaf geheel". Inderdaad dit was het. Ook dat is verdwenen. De foto van fig. 2 is met meer te maken. De open tuin is verdwenen. De nieuwe tijd heeft een gedeelte van dezen grond economisch gebruikt. Zie fig. 3. De oude smidse, meest links, is vervangen door een modern gebouw. De vooruitgang van het dorp maakte een uitbreiding noodig. In etappes werd een nieuwe opvatting van oudhollandschen gevel tot stand gebracht. Een buurman bouwde een kalksteehen huis met roode cementen pannen, waarbij alle goede verhoudingen zoek zijn. Een andere bouwliefhebber gaf het moderne latei een kans. De mooie doornen heg werd weggebroken. De smid kreeg de leverantie voor een nieuw hek van metal deployé Ned. octrooi no. Waschlijnen voltooien het geheel. Men heeft de schoonheid van het oude dorp verminkt en menheefthetnietgeweten. Toen ik nog een jongen was moest in ons huis de oude stoeltjesklok vervangen worden door een moderne regulateur, met 'paardjes er op, die door de slechte constructie er geregeld afvielen. De oude klok werd op zolder geborgen. Een opkooper kocht deze. Als een gedienstige jongen wilde ik de klok de trap afdragen. De opkooper zei „och jongen gooi hem maar naar beneden, het is mij alleen om Af b. 6. Mooi voorbeeld van een Friesche boerderijheeft het mooie silhouet kop-hals-romptype, met fraaie raamvormen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1941 | | pagina 7