88 HEEMSCHUT geheel zijn hem pas later bewust geworden. Het gemeentebestuur van Baarderadeel (iedere Friesche gemeente bestaat uit een aantal dorpen) was zoo bereidwillig een situatie van het dorpje te zenden, waarvan hier de kom is weergegeven. Op het hoogste punt ligt de kerk. Het is een mooi stoer bouwwerk, wisselende van Romaansch tot vroeg-Gothiek. De toren is in lateren tijd van een Renaissance- geveltje voorzien. Het geheel heeft zich tot in de laatste jaren vrij goed gehouden, alleen treden langzamerhand scheuren op die op verzakking wijzen. Misschien kunnen wij op deze kerk nog wel eens terugkomen, maar in dit artikel is ze niet de hoofdzaak. De hoofdzaak is -te wijzen op de schoonheid van de bebouwing rondom de kerk en op het type der boerderijen. Rondom de kerk bevindt zich het kerkhof, afgesloten door een mooie rij oude linden, voorwaar een waardig geval. Om dit geheel zijn de huizen gegroepeerd. Merkwaardig is hoezeer ieder huis de goede uitdrukking van de bestemming geeft. In huis A heeft schrijver dezes gewoond. Het dateert van latere jaren, maar is door den dorpstimmerman op voortreffelijke wijze gebouwd. Huisje B is een be scheiden type en geeft dit op prachtige wijze weer. Huis C, eveneens van lateren datum, is het bakkershuis en als zoodanig deftiger van opvatting. Huis D is even eens eenvoudig. Verder naar het oosten bevinden zich dan nog enkele huizen van 1 i Afb. 2. Het dorp Hylaard gezien van punt P, vóór de nieuwe bebouwing aan den rand van den algemeenen tuin kwam

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1941 | | pagina 6