HEEMSCHUT 87 EEN FRIESCH DORPJE VOORBEELDEN VAN SLECHTE EN GOEDE BOUWKUNST Op het gebied van de bouwkunst is in Friesland veel moois te zien. Helaas is er ook veel oude schoon heid verminkt en nieuwe leelijkheid voor in de plaats gekomen. De dor pen in het Noorden van Friesland gelegen zijn in het algemeen op een terp gebouwd, waarbij op het hoogste punt de Ned. Herv. (vroe ger Roomsche) kerk staat. In zijn geheel is de architectuur van de Friesche dorpjes heerschend, dit in tegenstelling met b.v. die der Geldersche dorpen, die dienend is. Het Friesche dorp met den Frieschen kerktoren manifesteert zich, het Geldersche dorp sluit zich bij de omgeving aan of lost zich hierin op. Als men in Friesland langs de vlakke velden loopt of als men in den winter over de ijsvlakten rijdt, telt men in den omtrek vele kerktorens en dorpjes. Het is ons wel eens gebeurd dat wij in de omstreken van Leeuwarden 26 dergelijke dorpjes telden. De architectuur is over het algemeen hoogst bescheiden. Boven het dorp is de oude, meestal met een zadeldak afgedekte kerktoren, als een eeuwigen waker gesteld. Een voorbeeld van een eenvoudige Friesche arbeiderswoning vindt men in fig. 9. De meeste Friesche dorpen liggen aan een gegraven kanaal, dat uitkomt op een der grootere verkeerswegen te water. De situatie is meestal niet belangrijk, maar toch niet zonder bekoring. De terpdorpen vormen in het algemeen een vrij compact geheel, een ringvormige'bebouwing, waar in sommige gevallen een z.g. buurttuin is opgesloten. Dit is een algemeene tuin, die veelal aan de kerk behoort en die in perceelen jaarlijks aan de bewoners'wordt verhuurd. Rondom deze kerk liggen in meer of minder wijd verband de boerderijen. Zie fig. 1. Helaas is veel van de oude schoonheid verdwenen of verminkt. Op een avond in mijn fotoverzameling zoekende, vonden wij twee foto's die op suggestieve wijze het goede en het slechte in de bouwkunst uitdrukken. Deze twee foto's zijn oorzaak van dit opstel, terwijl tevens heerschende stroomingen bij den Frieschen boerderijbouw ons niet onberoerd laten. Het dorpje dat wij hier noemen is Hylaard, in de omgeving van Leeuwarden. Schrijver dezes is er geboren en heeft hier zijn eerste 20 levensjaren gesleten. Als jongen heeft hij weinig oog gehad voor de eenvoudige schoonheid van het geheel. Opgevoed in de bouwkunst van 30 jaren geleden, was hij helaas ver van de eenvoudige waarheid verwijderd geraakt. De bekoring en de schoonheid van dit rtïUlU Afb. 1. Plattegrond van Hylaard. Schaal 1 5000

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1941 | | pagina 5