86 HEEMSCHUT van Hoogland als herinnering aan de evacuatie, wat tengevolge had, dat niet een pompeuze obelisk op het Damplein kwam, maar een elegante marmeren bank in het Stadhuis. De stichting Het Zuid Hollandsch Landschap is bezig de Bakkerswaal in eigendom te verwerven, een watergebied met eendenkooi en aalscholverskolonie bij Lekkerkerk. Op bescheiden wijze werd een bijdrage verleend. Voor wie dit nuttig werk steunen wil het adres: Mathenesserlaan 184 Rotterdam, postgiro Rotterdamsche Bank- vereeniging 3016. Te Elburg werd het raadsbesluit om voor een„ huis de oude keitjesstoep te vervangen door cementen tegels, door Gedeputeerden van Gelderland aange houden en door het Departement geschorst. Hierdoor zullen de vele oude stoepen van Elburg weder meer kans op -voortbestaan hebben. Te Goedereede heeft het Gemeentebestuur een monumentenverordening in het leven geroepen. Na de vele aanmerkingen op het ontsierde kleine huis, moet nu lof gebracht worden, want de vele kleine monumenten die dit stadje heeft ver dienen behouden en hersteld te worden. Te Amsterdam is een belangrijk artikel aan de Bouwverordening toegevoegd. Het gaat over de bouwhoogte. Ieder kent in de oude steden de enkele bouw werken die door hun buitensporige hoogte de stad in wijden omtrek ontsieren. Te Amsterdam is de maximum bouwhoogte afhankelijk van de breedte van de straat. Voor breede straten en grachten is nog een maximum. Dit komt hierop neer, dat men op een plek waar ruimte is, 21 Meter hoog mag bouwen. In de aanvulling op de bouwverordening is deze maximum hoogte teruggebracht tot 16 Meter. Dit gold vroeger reeds voor enkele plekken, maar nu voor zooveel straten, pleinen en grachten, dat hieronder vrijwel de geheele stad valt. Deze bescheiden aanvulling op de bouwverordening is hoogst belangrijk. Er zijn reeds teveel te hooge gebouwen in de oude stad. Moge deze beperking van bouwhoogte navolging vinden in andere steden. Te Enkhuizen heeft de Vereeniging tot bevgrdering van het Vreemdelingenverkeer een Commissie ingesteld, die de taak eener plaatselijke monumentenbescherming beoogt en tevens zal optreden tegen ontsieringen. Dit is verheugend omdat te Enkhuizen vele oude bouwwerken zijn en omdat er in de laatste jaren verschillende verdwenen. Er zal voor deze commissie werk genoeg zijn. In de zoo nabij gelegen stad Hoorn wist de Vereeniging Oud-Hoorn veel te bereiken op het gebied van behoud en herstelling, vooral van de bescheiden monumenten, de woonhuisgevels, poortjes en dergelijke. Te Warmond, benoorden Leiden is dicht langs de spoorbaan een oud standaard molentje, dat er sedert vele jaren vervallen uitziet. Het staat vlak bij de timmer fabriek Padox. Dit molentje wordt nu hersteld met nieuwe wieken, nieuwe planken en nog meer. Ongetwijfeld heeft de timmerfabriek, op wier terrein de oude standaardmolen zich bevindt, deze herstelling voor eigen rekening ter hand genomen. Hiervoor dank aan Padox.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1941 | | pagina 4