HEEMSCHUT 99 OUDE BRUG TE LEIDEN BEHOUDEN Het is in. Leiden nog al eens voorgekomen dat de Gemeenteraad zich niet kon vereenigen met een voorstel van B. en W. en daardoor een stukstads- schoon kon behouden blij ven. We denken dan aan de geruchtmakende plan nen' tot demping van de Mare en aan de plannen tot demping van het Levendaal, het verlengde van het meer bekende Rapenburg. Nu was een verkeers- vraagstuk aan de orde. Dit bracht mede dat de oude brug over de Vliet, de Molensteegbrug, ver laagd zou moeten worden. Reeds in November 1939 werd door den Raad het voorstel van B. en W. aangehouden, teneinde eerst de Verkeerscommissie en de Monumentencommissie te raadplegen. De verkeers- commissie bleek van oordeel dat de intensiteit van het verkeer een verlaging van de Molensteegbrug niet eischte. De monumentencommissie was van meening dat de brug in haar fraaien vorm bebaard diende te blijven. Er was echter nog een ander advies. Het toenmalige Ministerie O. K. W. was, naar te verwachten is op advies van de Rijkscommissie voor de Monumentenzorg, van oordeel dat uit een oogpunt van monumentenzorg geen bedenking tegen verlaging van de brug bestond, dat de verlaging het stadsschoon niet zou schaden. Hoe is 't mogelijk zal men vragen, wanneer men het plaatje van de fraaie boogbrug beziet. Daarna is over de oude brug veel gepraat, tot in de Raadsvergadering van half Juni 1941 de Raad met 18 tegen 11 stemmen het voorstel van B. en W. tot verlaging van de Molensteegbrug verwierp. Een woord van hulde dient hier gebracht te worden aan de Vereeniging Oud-Leiden, die het vraagstuk van de oude brug van 't begin tot het eind vasthield. Nu is de gelegenheid geopend de eerbiedwaardige oude brug zoodanig te restau- reeren dat de schoonheid in eere wordt hersteld ,en dat zware wagens er weder over kunnen rijden. Dan zal tegelijk .de leelijke waterleidingbuis die opzij aan de brug hangt, wel verdwijnen om een meer vorstvrije plaats te verwerven. A. K.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1941 | | pagina 17