74 HEEMSCHUT BESTUURSMEDEDEELINGEN De Algemeene Vergadering zal dit jaar na den vacantietijd gehouden worden. Voorloopig is vastgesteld dit te Haarlem te doen op Woensdag 10 September. Te Groenekan bij Utrecht werd op 7 Juni de stellingmolen Gesina weder in gebruik gesteld na een belangrijke herstelling. Te Culemborg zijn plannen om een fabriek te bouwen ten N. O. van de stad, op een plek die blijkens het uitbreidingsplan voor open bebouwing met woonhuizen zou zijn bestemd. Geadresseerd werd aan Gedeputeerde Staten van Gelderland. Te Elburg zijn steeds de stoepen voor de huizen beschermd door bij vernieuwing een dergelijke stoep als er tevoren was te maken. Omdat voor één stoep een ander besluit genomen werd en dit tot voorbeeld voor andere stoepen kan worden, werd geadresseerd aan het Gemeentebestuur en aan Gedeputeerden van Gelderland. Te Haarlemmermeer werd vanwege het Gemeentebestuur een commissie ingesteld voor advies inzake ontsierende reclame. Te Amersfoort wordt vanwege het Gemeentebestuur moeite gedaan om den eenigen daar aanwezigen molen te behouden en te herstellen. Heemschut zegde een kleine bijdrage toe. De Vereeniging Hendrick de Keyser is, na moeilijke jaren, bezig eenige harer eigendommen te restaureerCn. Het Romerhuis te Venlo is bijna gereed. Toen de vereeniging vele jaren geleden dit huis kocht, lag het aan een smalle straat, in een volksbuurt. Nu staat het eenzaam op een vlakte, want de geheele overige buurt is afgebroken. Aan het huis O. Z. Voorburgwal 14 te Amsterdam wordt gewerkt. Het is opmerkelijk hoe oud-Amsterdam, de oudezijdsburgwallen, weder opknapt na geleidelijk verval. Versleten huizen worden afgebroken en vervangen door frissche nieuwe huizen die over het algemeen goed passen in de omgeving, veelal door gebruik van de oude geveltoppen. Oude gevels worden hersteld, soms in bescheiden mate, soms door krachtdadige restauratie. Ook de kleur doet veel. Steeds meer, en met zachte bemoeienis en leiding, wordt bereikt dat bij over schilderen de oude Amsterdamsche kleuren worden toegepast. In het vorig jaar mocht het gelukken een reeds voor afbraak bestemd huis te behouden, schoon te maken en te herstellen, de gevel O. Z. Voorburgwal 22, waarmede een gevel fragment bewaard bleef dat ongetwijfeld uit de werkplaats van Hendrick de Keyser is, waarin de eigenaardige accoladebogen zijn toegepast, zooals men die te Amsterdam alleen nog maar zien kan aan een huis tegenover de Oude Kerk, van welks gevel met zekerheid bekend is van den grooten bouwmeester te zijn. De gevels van het Ned. Hervormd Oude mannen- en vrouwenhuis, het monumen tale bouwwerk aan den Amstel tusschen de Nieuwe Heerengracht en de Nieuwe Keizersgracht dus goed Amsterdamsch gezegd, aan de Nieuwe Zij gelegen werd van de zwarte olielaag ontdaan. Nu is de oude baksteen, prachtig bruin, weder voor den dag gekomen. Het gebouw is nu wat al te schoon voor een oud bouwwerk, maar dat brengt de natuur in enkele jaren wel in orde. A. K.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1941 | | pagina 4