HEEMSCHUT 83 eigen, zeer bijzondere waarde. Het is representatief voor een merkwaardig agrarisch gemeenschapsleven, kortom: het is een nationaal cultuurmonument. Met het natuur monument samen vormt het een stukje Nederlandschen bodem, zooals dat nergens elders meer in ons land te vinden en te beschermen is. Daarom mag „Kraloo" niet verloren gaan. Daarom moet getracht worden deze ontginning te voorkomen, hoe dat doet er niet toe. De officieele circulaires inzake den „productieveldslag" dwingen de boeren tot ontginning en verbouw van landbouwproducten. Wij kunnen daar niet tegen ageeren, daarvoor zijn de tiiden te zorgelijk. Maar er liggen in Drenthe, ook dicht in de buurt van Kraloo, nog velerlei versnipperde heidestukjes, samen wel meer dan 150 H.A., die maar in hun verwaarloosden staat blijven liggen. Er is niets mee -verloren wanneer die ontgonnen worden, integendeel. En dan kan Kraloo als open natuurruimte behouden blijven. Alles moet worden gedaan om in deze richting resultaten te bereiken. Het zal heel moeilijk zijn, de noodzakelijke wettelijke normen ontbreken daartoe. Maar in overleg tusschen de verschillende betrokken overheidsorganen moet hier een gevaarlijke ontwikkelingsgang worden voorkomen. In het belang van Drenthe en van allen, en dat zijn er honderdduizenden die in een schoon vaderland een der voornaamste cultureele belangen zien F. KOSTER. Cliché Stichting Doornenburg De Doornenburg. De ingangspoort aan de Noordzijde

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1941 | | pagina 13