HEEMSCHUT 67 LANDSCHAPPELIJKE-ZORG BIJ TECHNISCHE EN CULTUURTECHNISCHE WERKEN Het valt niet te ontkennen, dat de bewuste, deskundige zorg voor het landschap bij al die werken van technischen en cultuurtechnischen aard, die invloed oefenen op het landschapsbeeld, in de laatste- halve eeuw het eerst en het sterkst tot uiting is gekomen in de Vereenigde Staten van Noord-Amerikahet woord en het begrip landschap-architect en landschap-architectuur zijn dan ook van daar afkomstig. Daar is het ook geweest, dat door het vóórgaan van enkele landschaparchitecten van groot formaat als OLMSTED Sr. en JR., GEORGE ELIOT, JOHN NOLEN, e.a., de landschaparchitectuur reeds zeer vroeg een groote, dat beteekent de haar toe komende, plaats heeft kunnen innemen ook in den stedebouw, een plaats, die zij in ons land nog steeds niet in voldoende mate heeft kunnen veroveren. Deze groote plaats in de Amerikaansche samenleving is, behalve aan verschillende prominente figuren, tevens daaraan te danken, dat aldaar aan het onderwijs in de landschaparchitectuur reeds lang veel aandacht en zorg zijn besteed, niet alleen door het Middelbare, doch ook door het Hoogere onderwijs: op vele der Améri- kaansche universiteiten wordt de landschaparchitectuur gedoceerd, ik wijs hier b.v. op de beroemde Harvard University, alwaar de vakken architectuur, stedebouw en landschaparchitectuur tot één faculteit zijn vereenigd. -Het spreekt vanzelf, dat landschaparchitecten van een dergelijke breede algemeene ontwikkeling, wanneer daarmede een natuurlijke kunstzinnige aanleg gepaard gaat, met reden hun recht matig aandeel kunnen opeischen bij het ontwerpen en bij de uitvoering van al diè verschillende werken, die invloed hebben op de vorming of de hervorming van het landschapsbeeld, en waarbij dus hun deskundige medewerking zelfs niet zonder schade gemist kan worden. Dit begrip nu van de noodzakelijkheid van de medewerking van den landschaps- deskundige heeft zich op- voorbeeld van Amerika den laatsten tijd ook in steeds groeiende mate in verschillende Europeesche landen- ontwikkeld, waarmede ik, behalve ons eigen land, (men denke aan den Rijkswaterstaat en verschillende Provinciale Waterstaten), verder in de eerste plaats Duitschland wil noemen. Het is naar ik aanneem bekend, dat de zorg voor het landschap in Duitschland reeds vele jaren den steun van de Lands-Overheid geniet; minder bekend is het wellicht, dat daar ook in de kringen der technici de noodzakelijkheid niet slechts van aandachtige zorg voor het landschap, doch ook van de daartoe onontbeerlijke samenwerking met de landschapsdeskundigen: de landschaparchitecten, steeds meer tot uiting komt. Als sprekend en leerzaam voorbeeld wil ik aanhalen een artikel uit het tijdschrift „Deutsche Wasserwirtschaft"„Vorlaufige Richtlinien für die Landschaftsgestaltung innerhalb der Reichswasserstrassenverwaltung", waarvan iri „De Ingenieur" van 25 October j.1. een verslag wordt verstrekt, en waarvan het mij nuttig lijkt hier den hoofdinhoud weer te geven. Het artikel begint te vermelden, dat het voorbeeld van de zorg voor het landschap bij technische werken in Duitschland is uitgegaan van den Dienst voor de Rijks-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1941 | | pagina 9