66 HEEMSCHUT gevormd door het gemeentehuis (dat naar schatting driekwart eeuw oud is, en waarvan het erf een deel van den ouden grachtgordel beslaat), deels door onfraaie particuliere gebouwtjes (waaronder een leelijke steenkolenhandel op een belangrijk punt), eenige woningen en enkele bedrijfsgebouwtjes. In den plantsoengordel ligt als enclave een particuliere kweekerij. De ligging van de bovengenoemde bebouwing is zoodanig, dat de oude vestinggracht ten deele daarachter is weggestopt en in het stadsbeeld onvoldoende naar voren komt. Voorts verkeeren de restanten van den ouden stadsmuur deels in bouwvalligen staat. Wij vragen ons af, of het niet mogelijk is hierin, zij het in den loop van jaren, verbetering te brengen en de omwalling in zekeren zin zoodoende te restaureeren. Deze restauratie zou allerminst een volledig karakter behoeven te hebben. Het is geenszins de bedoeling, vestingmuren op te trekken en grachten te graven, zelfs niet alle terreinen weer in overheidsbezit terug te brengen. Met een tot uitdrukking brengen van de grachtruimte als een goeddeels open ruimte, door een meer ver zorgden aanleg van gedeelten daarvan als speelweide, schoolwerktuin, eenige afronding van den plantsoenaanleg, het in verloop van tijd opheffen der onaanzienlijke bebouwing, gaven aanleg der boomgaarden en moestuinen, het voorgenomen herstel van herinneringen aan den vroegeren vestingmuur en weergang en restauratie van de nog behouden resten van de oude stadsmuren zou kunnen worden volstaan. Een mogelijke andere aanleg van het raadhuisterrein, zal daarbij onder oogen mogen worden gezien. De zwaar getroffen gemeente Rhenen is daartoe, zeker thans, allerminst in staat. Moreele en daadwerkelijke steun uit de geheele landsbevolking zou daartoe zeker noodig zijn. In aansluiting aan den wederopbouw der binnenstad komt het, ook in de huidige tijdsomstandigheden, ons echter niet onmogelijk voor de belangstelling in breeden kring en dien steun te wekken en te verwerven. Daarvoor zal, na goede bestudeering van historische gegevens, een meer of minder omlijnd plan dienen te worden opgemaakt, waarin de bereikbare mogelijkheden worden weer gegeven. Een dergelijk plan zou zelfs, onder voorbehoud van dien steun, langs wettelijken weg kunnen worden vastgesteld door toepassing van de artikelen 36 en 39 der Woningwet; een herziening van de bestaande regelen ter zake in Rhenen is toch reeds, als gevolg van het wederopbouwplan, onafwijsbaar noodig. Wij meenen, in dit stadium, in de eerste plaats een beroep te mogen doen op Uwen Bond om Uw belangstelling voor deze aangelegenheid te vragen en in overleg met U stappen te beramen, die deze aangelegenheid, welke ons uit historisch- vestingbouwkundig oogpunt en uit een oogpunt van stads- en landschapsschoon van voldoende belang voorkomt, zullen kunnen bevorderen. G. C. D. D'AlIMALE baron VAN HARDENBROEK, Burgemeester van Rhenen. Jhr. Mr. Dr. M. L VAN HOLTHE TOT ECHTEN, Oud-Burgemeester van Rhenen. Ir. W. DE BRUYN, Contact-commissaris van den Algemeen Gemachtigde voor den Wederopbouw. Ir. P. K. VAN MEURS, Inspecteur van de Volkshuisvesting.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1941 | | pagina 8