62 HEEMSCHUT RHENEN'S VESTINGWERKEN Zooals blijkt uit een oproep in dit nummer van belangstellenden, is er een ver langen, de oude vestingwerken van Rhenen te doen herleven. Dit deed het Bestuur van Heemschut besluiten ter plaatse te gaan zien. Inderdaad bezit het stadje Rhenen nog voor een goed deel de oude vestingmuren en is rondom de plek van de grachten terug te vinden. Het vestingstelsel is voor Nederland heel bijzonder. Wie zich nooit verdiept heeft in de kennis der oude vestingwerken hij schaffe zich het betreffend deeltje van de Heemschutserie aan kent toch allicht het late type vesting met bolwerken en grachten benevens het oude type met dikke steenen vestingmuren, aan de binnenzijde met bogen. De muren van Rhenen zijn echter geheel anders. Het zijn twee matig dikke muren achter elkaar, waartusschen men heeft kunnen wandelen. Vóór dezen dubbelen muur was de gracht en ongetwijfeld zijn er ook poorten geweest, waarvan nu niets te zien is. Rhenen ligt op de helling van de zandheuvelen naar den Rijn. De vestingmuur gaat met deze helling mede. Kan wellicht het lage deel van de gracht water van den Rijn bevat hebben of van een beek, het hooge deel moet een droge gracht gehad hebben, eveneens voor ons lage land iets bijzonders. Na gehouden bespreking is vanwege de Gemeente Rhenen een commissie ingesteld, die tot eerste taak zal hebben de overblijfselen van de oude vesting te onderzoeken en een reconstructie-op-papier te maken hoe het complete vestingstelsel in oor- spronkelijken staat geweest is, om daaruit af te leiden wat van de vestingwerken bewaard kan worden, gerestaureerd, opgegraven of gereconstrueerd. In deze commissie voorloopig van vier personen worden opgenomen vertegenwoordigers van den Wederopbouw, van den Bond Heemschut, van den Oudheidkundigen Bond en van de Stichting Menno van Coehoorn. COMMISSIE HET DORP De commissie Het Dorp zond onderstaanden brief, vergezeld van een sierlijk uit gevoerd vouwblad, aan een aantal dorpsgemeentebesturen: Edelachtbare Heeren! De Commissie Het Dorp, welke de Bond Heemschut in den loop van het het jaar 1940 heeft ingesteld, maakte door de bijzondere omstandigheden geen gelukkige aanvangsperiode door. Nu rondom ons, open oog en oor voor den wederopbouw zijn, wil ook de Commissie Het Dorp voor haar deel opkomen in de herrijzing van de schoonheid onzer dorpen. Wij richten ons derhalve tot U met het verzoek op den bres te staan voor het behoud van de schoonheid van het dorp in Nederland. Een hierbij gevoegd vouw blad geeft U het doel van ons werk aan.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1941 | | pagina 4