HEEMSCHUT 43 gebouwd, waarbij onze jonge beeldhouwers werk kunnen vinden Ook aan onze groote, nieuwe gebouwen en bruggen behoort beeldhouwwerk als versiering te worden aangebracht. Waarom aan de .straatmeubileering in den vorm van straat lantaarns niet meer zorg besteed? In de kleinere steden zijn die veelal nog heel slecht. Waarom gashouders niet met meer zorg ontworpen, zoodat die niet meer ontsieren? De drooge gashouder, gebouwd in Eindhoven, 's-Hertogenbosch, Lutte- rade, Haarlem, geeft reeds eenige verbetering. Als gezegd, aan de 'moderne instellingen kunnen we niet ontkomen, vele ervan werken tot groot voordeel en zegen, maar getracht moet worden de bouwwerken zoodanig te ontwerpen dat zij ons schoone land niet verder ontsieren. Dit is bijna in elk geval mogelijk. Wij beleven een tijd die in vele opzichten groote veranderingen zal brengen. Hopen we dat in ieder geval aan de ontsiering en ontluistering van ons land een halt zal worden toegeroepen. Papendrecht. IR. ARIE VISSER. OPLEIDING VAN MOLENMAKERS Jarenlange ervaring heeft het Bestuur van „De Hollandsche Molen" doen inzien, dat, alhoewel nog niet geheel uitgestorven, de bekwame molen makers en molenbouwers in Nederland schaarsch zijn. Was vroeger in elk dorp, in welks omgeving molens stonden, een molenmaker gevestigd, die gespecialiseerd was in dit ambacht, door het verdwijnen van vele molens waren deze lieden gedwongen hoe langer hoe meer als dorpstim merman hun kost te verdienen. Het gevolg was, dat, hoezeer dit ambacht ook thans nog veel zijdige vakbekwaamheid vereischt, het zeer speciale vak van molenmaker in de verdrukking kwam. Thans is het in de meeste gevallen de dorpstimmerman, die geroepen wordt voor molen-herstelwerk, zonder dat» evenwel steeds de speciale kennis aanwezig is, die voor een goede uitvoering vereischt is. In vele gevallen hebben onoordeelkundig uitgevoerde en dikwijls ook hoog berekende herstelwerk zaamheden tot prijsgeven van den molen en tot installatie van een electrische of motoraandrijving geleid. Reeds een en andermaal werd daarom overwogen wat gedaan kon worden om in dezen toestand verbetering te krijgen. In een vergadering van ons Algemeen Be stuur kwam de zaak ter sprake, waarbij het Bestuurslid A. A. KOK, architect, er Molen te Woubrugge in herbouw, 1934

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1941 | | pagina 9