42 HEEMSCHUT hooge dak en de om ringende boomgroe pen, wat zooprachtig harmonieert met de verten van het vlakke land en de wisse- lendeluchten; deSak- sische boerderijen in Twente die weereen geheel ander karak ter hebben of de Lim- burgsche met hun ommuurde binnen plaatsen. Er moet meer gedaan worden om onze boeren de schoonheid te leeren zien van de verschillende typen boerderijen en vooral van hun eigen bedrijf in de oude historische omgeving. Hoeveel mooier is het huis en de schuur onder eenzelfde beschuttend rieten of pannen dak dan de afdekking met de grijze gegolfde asbesten platen of de nog leelijker rosé gekleurde asbesten leien. Op deze wijze kweekt men geen chauvinisme, maar liefde tot het eigen schoone land en liefde voor het nuttige, heerlijke werk op de boerderij en op het land. De bouwverordeningen van de laatste tientallen jaren, hoewel goed bedoeld, hebben ook in veel gevallen verkeerd gewerkt. Maar de grondfout bij ons te lande is dat totaal onbevoegden op veel plaatsen maar rustig kunnen doorgaan met hun geknoei en gepruts, waar slechts aan bevoegde architecten opdracht tot bouwen moest worden gegeven. Een stap in de goede richting is dat de wederopbouw van de talrijke door den oorlog verwoeste boerderijen slechts aan deskundige architecten zal worden gegeven, die overal rekening moeten houden met de bestaande typen van boerderijen. De vele nieuwe bouwmaterialen, in de laatste jaren op de markt geworpen, hebben de verwarring en de ontsiering nog grooter gemaakt. De asbesten platen voor boerderijen en opslagplaatsen voor landbouwproducten gebezigd, in plaats van de degelijke pannen, zijn meestal uit een praktisch oogpunt niet aanbevelenswaardig. Men bespaart aanvankelijk een klein bedrag, maar later blijkt de geringe duurzaamheid. Bij het onderwijs in de bouwkunst en de bouwkunde moet nadrukkelijk gewezen worden op de schoonheid en de duurzaamheid. Voor Nederlandsche gebouwen is en blijft baksteen het aangewezen materiaal dat uitstekend heeft voldaan, terwijl beton in ons land, dat de schoonste baksteen produceert, deze steen niet mag verdringen. Men vergelijke in dit verband den nieuwen spoorwegtunnel te Dordrecht met den tunnel te Sittard, de eerste in beton, de tweede in baksteen. De eerste grauw en grijs, de tweede opgewekt, vroolijk, aan trekkelijk van kleur. Waarom in onze steden niet meer eenvoudige fonteinen Nieuwe boerderij van slechten vorm, met dak van asbesten platen. Huis met plat dak, slecht van vorm. Biesbosch, Zuidelijke Merwedeoever tegenover Hardinxveld

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1941 | | pagina 8