HEEMSCHUT 41 Wij moeten niet dwepen met buiten- landsche schoonheid, al is de studie der kunst van over de grenzen nuttig en noodig. Want dit dwepenhoudt meestt- al in dat men uit dé hoogte neerziet op hetgeen eigen land bood en nog heeft te bieden. Hoevele landgenooten zijn er die heel veel in het buitenland hebben gezien, maar nooit Friesland of Groningen bezochten. En hoeveel schoonheid bieden nog steeds onze vaderlandsche steden! Van Amsterdam, de stad van grootsche intimiteit, behoeven we den lof niet te zingen. Het is de vraag of er, .dank zij haar baksteen-architectuur, schooner en belangrijker stad is te vinden* Deze schoonheid is van vroeger eeuwen, maar ook van dezen tijd. Belangrijk stedenschoon uit renaissance tijd en barokperiode is ook te vinden- in een stad als Delft, die waarschijnlijk door den invloed der Technische Hoogeschool merk waardig goed is geconserveerd. Ook in kleinere steden als Hoorn, Enkhuizen, Veere, Franeker, Bolsward, Harlingen, Dordrecht, Brouwershaven, Hulst, Zierikzee en Woudrichem is nog veel van vroegere schoonheid te vinden. Helaas moet worden opgemerkt dat de gemeentelijke autoriteiten niet altijd voldoende begrip van en belangstelling hadden voor de kunstschatten uit het glorierijke verleden, die aan hun zorgen waren toevertrouwd. Een droevig voorbeeld van verwaar- loozing zien we te Woudrichem, waar belangrijke renaissancegevels geheel in verval verkeeren. Hier behoorde men in te grijpen en spoedig tot restauratie over te gaan. Ook het raadhuis, een aardig oud poortje en gevels uit den baroktijd moeten voor verder geknoei en ondergang worden gevrijwaard. In Dordrecht heeft men de rivieroevers ontsierd door een leelijke gasfabriek met toebehooren. Ten platten lande ziet men overal geknoei door totaal onbevoegden. Van den schoonen ouden boerderijbouw met de juiste, harmonische aansluiting bij het land schap en onze gevoelige atmosfeer is niet veel meer over. Buitengewoon ergerlijk is de toepassing van de gebroken kap. Deze constructie, die wordt toegepast om meer ruimte in de kap te hebben, geeft zoo goed als nooit een bevredigend beeld, maar voor boerderijen moest deze dakvorm geheel verboden worden. Het kwaad hierdoor in ons land gesticht is onberekenbaar. We kunnen er staaltjes van zien in de omgeving van de stations te Apeldoorn en Heerenveen, in de omgeving van Rotterdam, kortom door ons geheele land. Hoe schoon waren de oude typen van boerderijen: in Zuid Holland, in Zeeland; de Friesche boerderijen met het Leehjke boerderij, met dak van rose asbesten platen en woonhuis dat slecht van vorm is. Merwedeoever tegenover Giessendam

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1941 | | pagina 7