HEEMSCHUT 39 misschien veelal onbewuste toewijding aanwezig is, bestaat er minder gevaar voor ontsiering van het landschap, dan waar deze toewijding plaats maakt voor een bewuste onverschilligheid. De aanleg van den nieuwen Rijksweg ten Noorden van Maassluis, gaf aanleiding tot het plaatsen van een zestal koebochten, waarvan bijgaande foto's mogen getuigen, op welke wijze de eigenaren der landerijen zich van hunne taak kweten. Indien dan nog vermeld kan worden, dat hun voor het plaatsen van deze opstallen bedragen toegekend worden, varieerende van ƒ100.tot ƒ600.—, waarvoor zeer zeker een behoorlijke, eenvoudige koebocht met schuurtje, geplaatst zou kunnen worden, zal bestrijding van deze wijze van werken zeer gewenscht zijn. Thans is de onmiddellijke omgeving van den Rijksweg verrijkt met een aantal bouwsels, op één rij naast elkaar, bestaande uit oud gegolfd plaatijzer, geroeste verwarmings- pijpen, oude deuren in diverse kleuren met stukken sleepkabel uit de haven van Maassluis als afrastering. Zooals op de afbeeldingen 5 en 6 te zien is, zijn deze koebochten nog voor uitbreiding vatbaar naar gelang de eigenaar nog eens tegen een koopje aanloopt. Buiten de zes, welke er reeds staan, zijn er meer in aanbouw. Goed voorbeeld doet goed volgen. Dat een behoorlijke oplossing ook mogelijk is, geeft afbeelding 2 weer, waarvan de eigenaar zijn ƒ100.beter besteedde, dan zijn iets verder wonende buurman, afbeelding 6, die voor zijn koebocht ƒ600.ontving. Thans staan ze daar met hun zessen, of nu wellicht reeds meer, uitdagend, als vooropgezet, zich niet willende voegen naar de wenschen van eenige wellevendheid, als een blijvende ergernis. Heel gemakkelijk, zonder dat iemand het merkte, verrezen ze plotseling uit den grond; met de grootste moeite zullen ze misschien verdwijnen of eenigszins worden gewijzigd zonder een geheel bevredigend resultaat te verkrijgen. Niet vooruit willende loopen op de reeds ondernomen pogingen hierin verandering te brengen, kunnen deze foto's er misschien toe bijdragen, dat de aandacht ook op dit ondergeschikte onderwerp, ten gunste van het gave landschapsbeeld gevestigd wordt. 's Gravenhage. H. W. VAN BOVEN, architect B. N.A. DE ONTSIERING VAN ONS LAND Het heet steeds dat de 19e en 20e eeuw tijden van grooten vooruitgang zijn. Op verschillend, vooral technisch en wetenschappelijk gebied is deze te consta- teeren. We kregen in dien tijd de vernuftige stoommachine en de misschien nog genialer electrische motoren en werktuigen. We maakten den overgang van zeilschip tot stoom- en motorschepen mede. We werden verblijd met telephoon en telegraaf. Vrijwel overal werden waterleidingen aangelegd en reusachtige electrische centrales zorgden ervoor dat electriciteit zelfs in de uithoeken van het platteland was te verkrijgen en de heele en halve duisternis plaats maakte voor helder licht. Gas fabrieken verrezen niet alleen in de groote steden, maar ook in kleinere plaatsen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1941 | | pagina 5