HEEMSCHUT 47 van noode zullen zijn. Met de beperkte cre- dieten waarover zij beschikken kon heeft de Commissie nog talrijke kleine zaken kunnen redden. Door haar opheffing geeft de pro vincie de provinciale monumentenzorg uit handen. Dit laatste verslag, loopend over de jaren 1939 en 1940, bewijst nog eens het bestaansrecht van de verdwijnende Com missie. Er wordt verslag in uitgebracht over Heemschut-bemoeiingen in ruim 40 gemeen ten, waarvan Gouda wel het leeuwendeel had. Droevig is de oorlogsschade in enkele dier gemeenten, in de eerste plaats wel het oude Rotterdam, maar verder ook meer lan delijke gemeenten als Alblasserdam, Bleskens- graaf en Valkenburg. Als afscheid vestigt de Co0mmissie nog eens de aandacht op een viertal euvels, die hoe langer hoe meer om zich heen grijpenhet vervangen van de stemmige 18e-eeuwsche voordeuren door moderne teakhouten fabrieksproducten, die door hun paneel- en lijstverdeeling en hun kleur de statigheid van den gevel bederven en een verdwijnen van de koperen deurversieringen in de hand werken; het aanbrengen van schreeuwerige reclame platen en lichtreclames op oude huizen; het onnoodige aanleggen van trottoirs in stille straatjes, waardoor stoepen en hekken verdwijnen en waarvan een onherstelbare saaiheid het gevolg is, en de 19e-eeuwsche pleisterwoede, die bij Kleine metselaars bazen in dorpen en stadjes nog hoogtij viert en, vooral als het op een enkel huis in een rij wordt toegepast, den heelen straatwand bederft. Verder meent de Commissie dat er door de verduisteringsmaatregelen een goede gelegenheid voor de gemeenten is, de witte kleur van gracht- en brughekken in eere te herstellen, waardoor de in het grachtwater weerspiegelende hekken weer een lust voor het oog worden. Van de vele fraaie illustraties, die dit afscheidsnummer versieren, worden hier enkele gereproduceerd. XX. NATUURMONUMENTEN. De Vereeniging tot behoud van Natuurmonumenten doet het altijd bij vijven tegelijk, en zendt ons thans de verslagen over de jaren 1936.1940 toe. Vijfmaal spreekt Mr. P. G. VAN TlENHOVEN de samengestroomde natuurbeschermers toe, en vijf maal brengt de Heer J. DRIJVER zijn gedocumenteerd jaarverslag uit. Een kaartje en een beschrijving geven een overzicht over de 49 grootere en kleinere bezittingen van de Vereeniging, waarna ook de bezittingen van de provinciale dochtervereenigingen, de onder het Staatsboschbeheer ressorteerende Rijksnatuur- monumenten en de terreinen van bijzondere Stichtingen op het gebied van natuur- Foto W. van Vliet J Czn De hofstede „Bouwlust" te Bergambacht na de restauratie

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1941 | | pagina 13