6 HEEMSCHUT Een tweede arbeidsveld was de nasporing van historische gegevens. In schrift waren deze reeds voorradig door onderzoekingen van geschied kundig aangelegde inwoners van 30 tot 40 jaar geleden, voornamelijk J. GlMBERG, H. M. WERNER, H. J. H. Groneman, C. L. VAN Balen en R. P. J. Tutein Nolthenius. Voor de afbeeldingen waren van belang oude stadsplattegronden en teekeningen in het stede lijk museum in het Wijnhuis, die een inzicht gaven hoe de toren en de stadsmuur ontstaan waren en vervormd in den loop der jaren. Voor het huis werd slechts één oude afbeelding gevonden, doch een goede, een achttiende- eeuwsche teekening ten stadhuize. Toen bij elkaar voldoende gegevens verkregen waren, werd een volledig restauratieplan gemaakt met een bestek erbij, welke stukken aan Monu mentenzorg ter goedkeuring werden aangeboden. Na de verkregen toestemming werd tot open bare aanbesteding overgegaan, waarbij als laagste inschrijver naar voren kwam de aannemer JACOB PRETT te Oostzaan, wien de uitvoering werd opgedragen en die tot ieders tevredenheid de restauratiewerkzaamheden tot stand bracht. Het spreekt vanzelf dat tijdens de werkzaamheden hier en daar iets voor den dag kwam dat wijziging bracht in het gemaakte min of meer voorloopige ontwerp. Zoo werden de vensters in den voorgevel breeder dan eerst gedacht was en werd aan den zijgevel minder gebroken dan voorzien was, doordat oude vensters duidelijk aan het licht kwamen. Zij behoefden slechts opengemaakt te worden. Een goed ding was dat de dikke laag klimop, die gansch het ondergedeelte van den toren verborgen hield, juist het jaar tevoren van Gemeentewege verwijderd was. Daarbij kwam onder meer de aansluiting van het dakje boven de trap in den vestingmuur in het gezicht. Hoe taai klimof) is! Na 3 jaar leven de resten klimop boven aan den toren, onder de spuwers nog op het vocht in de dikke muren. Wel een bewijs dat aan de afdekking wel iets gebeuren mag. Want geen betere slooper dan water en ijs. Het overtreft het ijzer dat, in metselwerk toe gepast, overigens in sloopkracht onovertroffen is, dat letterlijk alles weet te ver nielen, muien weet te kloven ook al zijn ze meters dik, of zoonoodig op te lichten of er geen gewicht of zwaartekracht bestond. Het is zoo nuttig dit gade te slaan, al was het alleen om te beseffen dat er in de bouwwerken altijd nog iets is dat Het jaarsteentje uit den gevel met 1549 De achterkant van het jaarsteentje met het merk van den bouwmeester

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1941 | | pagina 8