4 HEEMSCHUT Zutphen werden zoodanige toe zeggingen voor bijdragen ont vangen, dat de restauratie kon worden ter hand genomen. Begonnen werd met een zorg vuldige opmeting van het ge- heele terrein met de zich daarop bevindende gebouwen. Dit leverde reeds eenige verrassende ontdekkingen en raadselen op, die gedurende de herstelling tot klaarheid werden gebracht. Het was een uitgebreid etablisse ment, van wel 40 X 75 M. Het bleek dat het „oudste huis" niet haaks doch flink scheef was en alle vertrekken parallelo- grammen waren, wat men bij een bezichtiging niet bemerkt. Er ontstond twijfel of de achter kamer van het huis wel „echt" was of een latere aanbouw. Het bleek dat het „latere huis" veel ouder was dan het er uit zag. Er kwam onder het uit gebreide koetshuis een groote overwelfde kelder voor den dag, net zoo gemaakt als de kelder onder het oudste huis. Er bleek een oude kelder te zijn onder het vervallen tuinhuis, op dergelijke" wijze gemaakt en waarin de grondslagen van den vestingmuur te zien waren. In het tuinhuis kwamen zonderlinge overblijfselen van een steenen trap met overwelving voor den dag, voerende naar op den muur. Bovenop dien muur waar een boom gegroeid was, bleek deze geworteld te zijn in los puin op de trap. Een gat in den muur, toegang gevende naar den laag gelegen achtertuin, bleek een latere doorbraak te zijn, doch ernaast bleek een dichtgemetselde echte uitvals- poort te zijn. Alles bijeen voldoende om met belangstelling het onderzoek voort te zetten, hier en daar iets los te nemen om te zien wat daarachter voor den dag kon komen. Het behang in de groote voorkamer was geplakt op den achterkant van oud geornamenteerd behanglinnen dat achterstevoren was toegepast. Achter de planken plafonds kwamen eikenhouten moerbinten met kinderbalken in het licht, die van latere beschildering voorzien waren, doch waarvan de moerbinten angst wekkend waren doorgebogen. De muren van het trappenhuis bleken achter de pleisterlaag kleine vensters te bevatten in den trant van het oudste huis, waar de latere vensters dwars doorheen gemaakt waren. Aan de binnenzijde waren deze De voorgevel van Dat Bolwerck vóór de restauratie Foto Monumentenzorg

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1941 | | pagina 6