HEEMSCHUT 23 BOEK EN TIJDSCHRIFT Boerenvoortvacing in de oude landschap is de titel van een boek van Dr. C. C. W. J. HlJSZELER, dat verscheen bij den uitgever VAN GORCUM te Assen. Dit boek bespreekt de termep en gebruiken van het boerenbedrijf in Drenthe. Het is dus geen topographisch boek van Drenthe, doch een taalkundig werk, dat de tallooze woorden en uitdrukkingen behandelt zooals deze voorkomen aan de Drentsche boerderijen, de werktuigen en bij alles wat het bewerken van den bodem en de uitoefening van het werk van den boer betreft. Dit onderwerp valt oogenschijnlijk buiten de belangstelling van de Heemschut-studie, maar bij nadere beschouwing is dat niet zoo. Om de oude boerderij met wat daarin is, te begrijpen en vooral om de nieuwe boerderij goed te maken, zal het van waarde zijn dit boek te bestudeeren. Men zal er menig onderwerp in vinden dat voorheen de aandacht niet trok of onbegrepen bleef. De schrijver moet wel geheel in het Drentsch boerenleven vertrouwd zijn om deze studie volbracht te hebben, met alle eigen aardigheden van het volksleven en dialect. Een bij het boek behoorend prenten boekje geeft goede en leerzame afbeeldingen, foto's ep teekeningen van boerderijen met wat daarbij behoort, waaruit tevens de schoonheid van het aloude ambacht blijkt. Prijs tezamen f 4.90. Uut en um oes olde Laandschop is een Drentsche bloemlezing, verzameld door J. POORTMAN, uitgave van VAN GORCUM te Assen. Deze bundel spreekt van de diepe liefde, die de samenstellers hun geboorteland toedragen. Duidelijk komt naar voren de bewondering en genegenheid die men gevoelt voor het land, zooals dat in noeste vlijt is verworven; voor de mogelijk heden, die Drenthe gaan maken tot gelijke onder haar provinciezusters. Men vindt er tal van verhalen over oude toestanden en gebruiken, die daardoor in de gedachten zullen blijven voortleven. Wordt daardoor eenerzijds de kennis van land en volk verdiept, anderzijds worden de oogen geopend voor veel van het schoone, dat Drenthe bezit en de liefde aangekweekt tot den geboortegrond en tot het typische volkskarakter dat aan deze provincie eigen is. Prijs f 1.25. Hoewel het niet tot de gewoonte behoort in deze rubriek ook kalenders te bespreken, dient voor een enkel geval een uitzondering gemaakt te worden. De kalenders die men op 't eind van het .jaar van commercieele instellingen ontvangt zijn in den regel zoo leelijk, dat het beter is er niet over te spreken. Daarom verdient een gunstige uitzondering vermelding. De N.V. H. J. REESINK Co., een handelszaak in ijzerwaren, sanitaire artikelen, die te Zutphen haar hoofdverblijf heeft, maar ook te Amsterdam en te Rotterdam gevestigd is, zond ons een schoonen kalender, die zich geheel aansluit bij het tijds bestel. De vier kwartaalsbladen zijn versierd met de reproductiën naar verdienstelijke teekeningen van H. E. ROODENBURG. Zij beelden af de St. Laurenskerk te Rotterdam met omgeving, een vogelvlucht op Rhenen, de Abdij te Middelburg en de Maasbrug te Maastricht, alle tafreelen van vóór de oorlogsstorm over Nederland ging. Men behoeft niet tot in lengte van dagen te blijven treuren bij wat verloren ging en bij de pakken neer te zitten gelijk Jeremia, doch het zal toch goed zijn gedurende 1941 de werkelijkheid onder oogen te zien. In dezen fraaien kalender weerspiegelt zich iets van den bijzonderen tijd dien wij beleven. De kalender is verder typo- graphisch keurig verzorgd. Aan de dwaze gewoonte "om de rij cijfers andersom te zetten, zooals in de laatste jaren hier en daar mode werd, is niet medegedaan, zoodat de tijdwijzer ook bruikbaar is. A. K.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1941 | | pagina 25