16 HEEMSCHUT en deurduim. De dunne muur aan de Zuidzijde met knik om in den toren te komen, was in plattegrond eemge lagen hoog aanwezig. De dakvorm, zooals deze op eenigeoudeteekeningen te zien is, werd bepaald door de moet een pannengroef in den torenmuur. Een misleidend ding was de gewelfvormige over- bouwing aan den toren. Dit kan geen deel van een grooter ge- „jwelf zijn, maar.zal niet anders zijn dan een primitieve over- bouwing om ruimte te houden voor de trap waarvan de bovenste treden aanwezig waren. Dit onderdeel, de overbouwing van den toren, is onaangeroerd gelaten omdat dit behoorde tot den toren, hetgeen buiten de restauratie viel, evenals de doorgang van den overdekten muur naar het wachthuis op het thans verdwenen gewelf in den toren. De afdekking van het dakje boven de trap kon gemaakt worden van echte oude middeleeuwsche pannen, genaamd monniken-nonnen, afkomstig van een dak van een oud huis te Zutphen, voor zoover bekend de eerste keer dat deze echte oude pannen bij restauratie werden toegepast. Ze komen zoo weinig meer voor dat ze nooit verkrijgbaar zijn. De geringe hoeveelheid hier benoodigd, kon echter bijeen gegaard worden, zelfs met de vorstpannen op de nok. De afwerking van de deuropening naar den weergang op den muur, de deur en de venstertjes werden afgekeken van voorbeelden in den toren. Tuin. De tuin werd naar bestaande gegevens in orde gemaakt. Achter het huis werd dit tot een groot geplaveid vlak en grasveldjes. Het oude hek dat omgevallen was, kon met weinig herstellingen weder overeind gezet worden. Een vak is gedateerd, 1780. Het gedeelte van den tuin achter het vroegere koetshuis, nu. kinderleeszaal, is tot een groot grasveld geworden. De oude vruchtboomen sieren het geheel. Aankleeding. Toen de restauratie de voltooiing ging naderen kwamen de stoffelijke bijdragen voor de aankleeding van huis en tuin. Een steenen tuintafel, een zonderling samenstel van een onderstboven kapiteel, een stuk ante en een molensteen, kwam als'geschenk voor den tuin. Dit werd geplaatst in de as van de achterdeur. Uit het Gemeentemuseum kwamen tal van voorwerpen die daar minder op hun plaats waren en beter in de buitenlucht behoorden; twee molensteenen die tot steenen tafels gemaakt werden, eenige oude grafsteenen waarbij een zeer oude in kruisvorm. "'•tiV De laat 18e eeuwscne vestibule

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1941 | | pagina 18