14 HEEMSCHUT Dit gold ook voor den zijgevel, waar men de kleine 16e eeuwsche vensters van den oorspronkelijken bouw en de 17e eeuwsche kruisvensters van de eerste verbouwing ziet. De eikenhouten vensters, tegen den binnen kant van de steenen lichtopeningen, boden in den aanvang raadselen, die geleidelijk tot klaar heid kwamen. Deze vensters met het bijbe- hoorend smeedwerk konden gemaakt worden naar een gevonden oorspronkelijke omraming en naar de bijbehoorende raampjes in het mu seum, waarvan één raampje oorspronkelijk en één later is. Omdat deze raampjes met het ge brandschilderde glas en ingekraste signaturen in het Museum beter tot hun recht komen dan in een venster aan de zijde van de steeg waar ze vandaan kwamen, is geen poging gedaan deze raampjes met glaspaneelen in het huis terug te brengen. Over de glas paneelen is nog op te merken dat de signa turen in de blanke ruitjes ouder zijn dan de gebrandschilderde wapens en dat het verband van deze wapens tot de bewoners van het huis niet duidelijk is. Verder dat de glaspaneelen verkeerd om in de raampjes zijn aangebracht; binnen en buiten is verwisseld. De sterk doorgezakte moerbinten in het voorhuis zijn vernieuwd. De achtergevel die geheel oorspronkelijk was, geeft weder zon en licht op den zolder door het openmaken'van dichtgemetselde vensters. In dien gevel zijn de oorspronkelijke nestkastjes leeggemaakt en behouden; zij wachten op bewoners. De 17e eeuwsche beschildering op de balkenzolderingen met vlakke kleuren en biezen, werd schoongemaakt en waar noodig bijgewerkt. De boekenkasten en andere meubelen van de leeszaal vormden de aankleeding. Het latere huis werd schoongemaakt, hersteld en opgeknapt, maar er werd niets aan veranderd Voor de kleuren van het schilderwerk werden grootendeels de oude kleuren, aanwezig onder latere verflagen, gevolgd. Voor de ramen werd de ruitverdeehng van het snijraam boven de deur dus van 1775 tot voorbeeld genomen. Voor de herstellingen werd geheel van oude materialen gebruik gemaakt, oude baksteenen van afbraak, eikenhout van oude balken. Van dit laatste werden de vele luiken voor de vensters en keldervallen gemaakt. Alle onderdeelen benoodigd voor de restauratie: metselwerk, steenhouwwerk, glas in lood, smeedwerk, stucwerk en zooveel anders, werden do'or inwoners van Zutphen gemaakt. Met verheugenis kon opgemerkt worden dat deze stad bekwame en kunstzinnige ambachtslieden De 17e eeuwsche trap met 18e eeuwsch venster in den 16e eeuwschen traptoren

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1941 | | pagina 16