8 HEEMSCHUT de buitengracht, waardoor een deel van het water van de Berkel stroomde. In het buiten water lag een versterking, een eiland, dat Bolwerck heette. De toren is later Drogenapstoren genaamd naar den stadsmuzikant THONIS DROGENAP uit Grol (Groenlo) die woonde in het oude wachthuis boven het ge welf, dat nu verdwenen is. De Saltpoort heeft niet lang dienst gedaan. Zij werd gebouwd om aan de zijde van de Zaad- of Saltmarkt een uitgang te ver krijgen, maar kort daarna werd de vesting buiten de poort ge wijzigd en verviel de uitgang. Niettemin bleef de toren als verdedigingswerk. De naam van het buitenwater Binnengracht wordt hierdoor duidelijk. Er was aan die zijde een uitgebreid vestingstelsel bijgekomen. Toen de Drogenapstoren de naam Het trappenhuis na de restauratie, twee bouwstijlen door elkaar ,cc, komt reeds in 1651 voor geen stadsuitgang meer was, kon het pleintje ervoor aan de zijde van de Zaadmarkt bebouwd worden, aan de westzijde met een huis Dat Bolwerck met vensters die op de Zaadmarkt uitzagen en op het pleintje terzijde, dat later tot een steeg werd toen in 1639 aan de Oostzijde de Ruiter~Kortegaerd gesticht werd, het Corps de Garde voor het ruitercorps dat in de stad in bezetting lag. Later heette dit huis de Klokkestal, de stal van het logement de Klok ernaast. Nu nog is de begane grond van dit huis een ledige ruimte, is in het huis ernaast een café en zijn de huizen binnendoor verbonden. Van de beide huizen aan het pleintje zijn de bouwmeesters bekend. De Ruiter~Kortegaerd werd gebouwd door den stadsmetselaar EDMOND HELLENRAET. De bouwmeester van Dat Bolwerck bracht in alle bescheidenheid zijn merk aan op den achterkant van het jaarsteentje in den gevel, zooals bij de restauratie bleek. Op de plek waar later het koetshuis kwam, nu geworden tot autoboxen en kinder leeszaal, moet een oud bouwwerk gestaan hebben, waarvan alleen de kelder en de gesloten Westelijke muur-'over zijn. Op het open erf tusschen Het Bolwerck en dit gebouw was alleen een aanbouw

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1941 | | pagina 10