HEEMSCHUT 119 Een vraag van een der Noord-Hollandsche Gemeentebesturen om advies te geven omtrent een ontsierend benzinestation aan de grens der Gemeente, leidde tot samenwerking met de Maatschappij die aan tallooze garages en benzinestations de koopwaar levert. Het was reeds zoover dat deze Maatschappij een wedstrijd zou openen tusschen haar afnemers om langs dien weg te komen tot aesthetische verbetering dier benzinestations. Inderdaad een lofwaardig streven, waar echter door de tijdsomstandigheden niets van gekomen is. Verschillende malen mocht Heemschut invloed aanwenden dat bruggen, die ver in het landschap zichtbaar zijn, goed verzorgd werden. Den ingenieurs die medewerking verleenden verdient daarvoor dank en lof gebracht te worden. Hoe moeten zij echter thans te moede zijn, nu tal van hun schoonste werkstukken vernietigd werden. Het plan om de Geldersche IJsel langs de Steeg, Zutphen, Deventer en verder te ontdoen van de bochten die niet ten voordeele van de scheepvaart zijn, technisch te verbeteren, met te verwachten verlies van den natuurlijken staat, kwam door de tijdsomstandigheden nog niet tot uitvoering. Wel werd een Commissie van deskundigen benoemd om met de schoonheid rekening te houden. Aan verschillende Gemeentebesturen werden raadgevingen verstrekt omtrent de wijze en soort van beplanting langs singels en buitenwegen. De smalle wegen langs de Weteringen der Utrechtsche polders eischten verbetering. De Provinciale Waterstaat verleende alle medewerking om het schoonheidsverlies te beperken. Dit kon niet verhinderen dat de Lopiker wetering voor een gedeelte gedempt zal moeten worden. De weg langs de wetering van den polder waarin Benschop is gelegen, is nog in behandeling. Hier is een moeilijke keuze. Wil men den weg langs de wetering verbreeden, dan zullen vele oude boerderijen weg moeten of vlak aan den weg komen; legt men den weg achter de boerderijen, dan worden de weiden doorsneden, zoodat tal van overwegen voor vee en karren in den nieuwen weg ontstaan. Dit is een vraagstuk dat zich op meer plaatsen voordoet en vraagt om een oplossing. In Amsterdam ging het Gemeentelijk Bouwtoezicht steeds verder in den strijd tegen ontsieringen. Tallooze radiostokken werden opgeruimd. Een bepaling tegen ver waarloosde perceelen maakte het mogelijk de eigenaren aan te sporen deze op te knappen. Na de lichtreclames werd ook opgetreden tegen de spiegelreclames of reflexborden, vooral langs de hoofdgrachten, waar vele vroegere woonhuizen tot zakenpanden zijn geworden. In vele plaatsen werden pogingen in 't werk gesteld om geld te verzamelen voor de restauratie van oude kerkgebouwen; te Amsterdam voor de Oude Kerk, te Nijmegen voor de St. Stefaanskerk, te Waalwijk en andere plaatsen. Voor zoover mogelijk verleende het Maandblad steeds medewerking in dit lofwaardig streven. Gememoreerd moet hier worden het verlies dat de A. N. W. B. leed door het overlijden van den heer A. W. T. SCHOEVERS, die als redacteur van de Toeristen kampioen dit blad wist te maken tot een aantrekkelijk blad dat de Heemschut gedachte in wijden kring bevordert. Ook dient herdacht te worden de overleden nestor der tuinarchitecten, LEONARD A. SPRINGER, die tot den levensavond werkte om den wille van de tuinkunst.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1940 | | pagina 9