8 HEEMSCHUT houdelijk Reglement. Hiervoor werden eenige vergaderingen gehouden. Ons medelid, de notaris HOEFLAKE te Haarlem, was zoo vriendelijk hierbij leiding te geven. De Statuten en Huishoudelijk Reglement zijn herdrukt en zullen den leden dezer dagen worden toegezonden. Het Bestuur hield zich, als in vorige jaren, bezig met de meest uiteenloopende vraagstukken.- In samenwerking met den Bond van Nederlandsche Architecten werd een Stichting voorbereid die zich ten doel stelt de Documentatie van Landelijke Bouwkunst, het in teekening brengen van oude boerderijen of aanverwante bouwwerken, wegens de architectonische schoonheid en de wijze van samenstelling. Als een der voorbeelden hoe moeilijk het is in het Heemschutwerk het hoofd omhoog te houden, geldt het advies dat aan de Gemeente Middelburg werd uitgebracht in November 1939 om in de schoone oude stad de ontsierende reclame te beperken en hoe te handelen met de stoepen voor de huizen in de hoofdstraten. Het aloude vraagstuk van het dempen van grachten was ook weder aan de orde. De Bakenessergracht te Haarlem bleef gespaard, dank zij het ernstig onderzoek van Gemeentewege; aan het herstellen van de oevers en andere technische werken is nog niet begonnen. Te Gouda werd geen gunstig resultaat bereikt. De Nieuwe Haven, een binnengracht, werd gedempt. Het gevolg is uit aesthetisch oogpunt droevig, een breede vlakte, waaraan de oude huisjes onwennig staan. De strijd voor het behoud van de molens had het getij mede. Ons bestuurslid, de heer Jhr. Mr. F. VAN RlJCKEVORSEL, gaf in het laatste nummer een overzicht van het aantal molens dat verbeterd en gered werd, waaruit blijkt dat over de jaren 1937 tot einde 1940 niet minder dan 126 molens behouden werden en gemaakt tot beste bruikbare werktuigen, gedreven door de natuurlijke kracht van den wind. Het geheele vraagstuk van de molens in Nederland komt in afgeronde cijfers hierop neer dat er vóór de eeuw der techniek 6000 molens in Nederland waren, door stoom en electriciteit afgezakt tot 2000 en dat van dit getal in de laatste jaren 300 zijn hersteld en verbeterd en dat er hier en daar nieuwe molens gebouwd zijn. Het vraagstuk van de molens dat bij Heemschut's begin een verloren zaak scheen, is dus in opgaande lijn. Tal van keeren kon Heemschut door een kleine bijdrage de redding van een molen bevorderen. Door den Novemberstorm sloegen bij eenige de wieken los waardoor de as warm liep en de molen in brand ging. Dit lot trof alleen in N.-Brabant reeds 3 molens. Bij de lange winteravonden gaan de menschen lezen. De uitgevers hebben dat begrepen. Heemschut heeft gemeend mede te moeten doen en aan de uitgeverszaak ALLERT DE LANGE, die te dezer zake een voorstel deed, medewerking te verleenen voor de totstandkoming van een serie kleine en goedkoope boeken, die beoogen de Heemschutgedachte tot een grooter aantal Nederlanders te brengen. Een eerste groep van zes deelen der Heemschutserie is bezig te verschijnen, terwijl een volgende serie in voorbereiding is. Gingen in 1939 heel wat boomen teloor, thans gaat dit door, doch wegens andere redenen, wegens gebrek aan hout. Maar de tijd gaat door en Neêrland's vruchtbare grond zal wel weer andere boomen willen doen groeien.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1940 | | pagina 8