HEEMSCHUT 123 ontheffing; in het najaar verzochten Gedeputeerde Staten zelf om advies over een voorgenomen wijziging der reclameverordening, waarvoor een studiecommissie ingesteld werd. Tezamen met de streekplancommissie Walcheren werd aan Gedeputeerde Staten advies uitgebracht in zake algemeene richtlijnen voor de bebouwing van duinterreinen. Hierin werd betoogd, dat de duinen een zoo belangrijk onderdeel van het Zeeuwsche landschap vormen, datfhun ongerept behoud zoo veel mogelijk moet worden verzekerd. Advies werd verder uitgebracht voor raadhuisplannen in de gemeenten Baarland en St. Annaland, alsmede voor een aantal kerkgebouwen, enz. De afbraak van een fraaie 18e eeuwsche stalhouderij in Middelburg kon niet worden voorkomen (maar: wat is er sindsdien niet zonder advies in Middelburg vernietigd!). De subcommissie voor de bouwplannen beoor deelde 226 plannen, waarvan 39 °/0 direct goedgekeurd konden worden. Toch blijven de plattelandsgemeenten in dezen nog zorg baren. XV. PROVINCIALE UTRECHTSCHE WELSTANDSCOMMISSIE. De Provinciale Utrechtsche Welstandscommissie bestond het afgeloopen jaar tien jaar, en werpt daarom in haar jaarverslag den blik over tien jaar terug. In de eerste jaren van haar bestaan ontving de Commissie weinig medewerking van Gedeputeerde-Staten en Gemeentebesturen, maar sinds enkele jaren wordt dit beter. In die tien jaar werd advies gevraagd over 2498 bouwplannen, waarvan 22,45 °/0 zonder wijziging goedgekeurd werden. Dit wijst op een groot tekort aan aesthetische verzorging van die plannen. In het afgeloopen jaar werd advies uitgebracht over 153 bouwwerken, waarvan .18 °/0 zonder wijziging goedgekeurd worden kon. B. DE H. BOEK EN TIJDSCHRIFT F. KOSTER. Natuurmonumenten van Nederland. Deel I. Met 61 afbeeldingen en 23 oriëntatiekaarten. Amsterdam, SCHELTEMA HOLKEMA, 1940. F. KOSTER, de journalist van onze natuurbeschermingsgedachte, wiens uitstekende, destijds in de Volksuniversiteitsbibliotheek verschenen werkje „Natuurbescherming in Nederland" een vademecum voor eiken natuurbeschermer in ons land is, heeft thans een boek van eenigszins anderen aard, zij het ook over hetzelfde onderwerp, het licht doen zien, te weten een groot opgezet werk dat in een aantal volg- deelen een meer literaire beschrijving van al die monumenten te geven belooft. Hee eerste deel, nu pas verschenen, doet hopen dat de opzet slagen moge: de illustratie is uitstekend, duidelijke kaartjes vergemakkelijken de oriëntatie voor den ter plaatse niet volkomen bekenden lezer, en in een vlotte beschrijving leert deze allerlei wetenswaardigs over het aspect en den geologischen oorsprong, de ge schiedenis en de flora en fauna van het besproken monument kennen. In dit eerste deel krijgen het Nationale Park de Veluwezoom, het Naardermeer en Texel het leeuwendeel, maar ook enkele andere minder bekende worden behandeld. Dat schr. zich daarbij niet tot de bezittingen van de bekende Vereeniging beperkt, maar ook b.v. de bezittingen der Landschappen en van het Staatsboschbeheer bespreekt, kan den geheelen opzet slechts ten goede komen. B. DE H.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1940 | | pagina 13