HEEMSCHUT 121 UIT HEEMSCHU T'S LEDENKRING XIII. HET OVERSTICHT. Een vorig maal bespraken wij de verslagen van drie stedelijke organisaties, thans zijn drie provinciale aan de beurt. Het Oversticht, „Genootschap tot bevordering en instandhouding van het landelijk en stedelijk schoon in de provincie Overijssel zendt ons zijn jaarverslag over 1939 toe, te zamen met die van de Overijsselsche Schoonheidscommissie en de Overijsselsche Landschapscommissie. Het Genootschap hield zijn zomervergadering te Zutphen, in samenwerking met het Geldersch Genootschap tot bevordering en instandhouding van de schoonheid van stad en land, welke vergadering besloten werd met een gemeenschappelijke excursie, waarbij oude gebouwen in Zutphen en het pompstation Eefde van het Twente-Rijnkanaal bezichtigd werden. Wel mede ten gevolge van dit gezamenlijk vergaderen wendde het bestuur van het Oversticht zich tot Gedeputeerde Staten van Overijssel, om te trachten, de Geldersche provinciale reclameverordening ook in Overijssel ingang te doen vinden. Volledig succes werd hiermee niet bereikt, maar Gedeputeerde r Staten bleken bereid, de bestaande verordening scherper uit te voeren. Ook met andere organisaties werd samengewerkt; geijverd werd, zij het helaas ook zonder succes, voor het behoud van den ouden gevel in de Groote Overstraat, vermeld in de voorloopige lijst voor Overijssel van de Nederlandsche Monumenten van geschiedenis en kunst, voor plassen bij Hengelo, die in het uitbreidingsplan dier stad konden worden opgenomen, voor een oude boerenhoeve in Tubbergen, waarbij bevredigend resultaat bereikt werd, als ook tegen het in werkverschaffing uitbaggeren van wateren in N.-W. Overijssel, waardoor gevaar dreigde voor de vernietiging van plantengroei en het verdwijnen van de kolonies van de zwarte stern. De Rijksinspectie voor de werkverschaffing gaf een bevredigend antwoord op dit rekest. De Schoonheidscommissie beoordeelde 229 bouwplannen, waarvan 72 direct goed en 28 afgekeurd werden, 28 ontwerpen voor grafmonumenten en 4 ontwerpen voor reclamevoor werpen. De Landschapscommissie gaf allerlei adviezen in zake landschapsschoon, o.a. aan Ootmarsum en Steenwijk. Somber gestemd is het verslag over den - toestand in het noordwestelijk deel der provincie, waar de ontginning op groote schaal geregeld verder gaat, en veel natuurschoon en veel van de rijke flora en fauna verloren ging of met uitroeiing bedreigd wordt. Met de Contact commissie werd getracht, te redden wat nog te redden valt. Intusschen is een van de mooiste deelen van dit moeras- en merengebied, de Groote Otterskooi, aan gekocht door de Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten, en daardoor voorloopig veilig. XIV. PROVINCIALE ZEEUWSCHE SCHOONHEIDSCOMMISSIE. Ook in Zeeland staat de "reclameverordening thans in het centrum der belangstelling. Tien maal werd aan Gedeputeerde Staten advies uitgebracht over aanvraag om

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1940 | | pagina 11