120 HEEMSCHUT De Landschappen van elk der Provinciën bereikten veel. Het Noord-Hollandsch Landschap verwierf een der weinige beboschte plekken in deze Provincie, het duinlandschap Wildrijk benoorden Alkmaar. Na de oorlogsramp van Rotterdam is een droeve herinnering verbonden aan de tentoonstelling te Rotterdam, Viaduct genaamd, welke ten doel had te laten zien hoeveel in de binnenstad door de daar vroeger gemaakte spoorbanen aan schoon heid verloren gegaan was. De Bond tegen verontreiniging der natuur vereenigde in zich de kleinere organisatiën die als natuurwachten reeds veel goed werk deden, voornamelijk in het Gooi. De Commissie voor de Bevordering der Heemschutgedachte onder de Jeugd, later op voorstel van Monseigneur Dr. P. J. M. VAN GlLS te Roermond genaamd Commissie voor Heemkunde, deed goed werk door gehouden tentoonstellingen, eerst te Haarlem, daarna te 's Gravenhage, exposities die door duizenden menschen, vooral onderwijzers met kinderen bezocht werden. De folklorist D. J. VAN DER VEN organiseerde te Oosterbeek een Heemkunde-week. De Stichting „Menno van Coehoorn" deed op tal van plaatsen in Nederland goed werk, veelal in samenwerking met Heemschut, om oude vestingwerken te behouden en te herstellen of te maken tot aantrekkelijke wandelingen. Dit bijzondere onderdeel, dat speciale krijgskundige vakkennis vereischt, komt steeds meer in de belangstelling. In samenwerking met het Genootschap Amstelodamum en de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde werd bereikt dat de gedenksteen van PlETER CORNELISZOON HOOFT terug kon komen in het gebouw waar deze steen behoorde, Keizersgracht 67 te Amsterdam. In den Bouwraad, het college dat het Departement O.K.W. in belangrijke zaken van raad dient, werden tot buitengewoon lid benoemd de secretaris van Heemschut en de tuinarchitect H. ROETERS VAN LENNEP. Een oud kloostercomplex te Leiden, bekend als het oude weeshuis, zal niet behouden kunnen blijven. Een dergelijk geval is te Gouda, waar een oud kloostergebouw, totaal versleten, zal worden afgebroken voor den bouw van een nieuw postkantoor. De rivierhaven te Geertruidenberg zal grootendeels worden gedempt voor het verkrijgen van bouwterrein. De zaak was na ontvangen bericht reeds te ver om dit te voorkomen. De bebouwing van de vroongronden onder Zoutelande op Walcheren ging niet door; de Raad trok het besluit tot toelating van bebouwing in. Een door den Bond Heemschut tot de Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gericht adres zal hierbij van invloed geweest zijn. In de Noordhollandsche polders, het Oude land, zal groote verandering komen door verlaging van den waterstand, droogmaking van waterrijke terreinen, nieuwe verkaveling. De Provinciale Waterstaat te Haarlem behandelt dit vraagstuk met zorg. Dit is wel het belangrijkste van wat het Bestuur van den Bond Heemschut be handelde. In de laatste maanden was er niet veel leven in de werkzaamheden, hing de oorlogstoestand als een sombere nevel over Heemschut's werkhet waken voor de schoonheid van Nederland. Hoe nu te handelen, welken weg in te slaan? Laten we ons houden aan wat de Voorzitter in het zomernummer gafdat wij allen in deze dagen niet versagen mogen. De Secretaris A. A. Kok.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1940 | | pagina 10