HEEMSCHUT 111 KERK TE WAALWIJK Te Waalwijk, de hoofdplaats van de Brabantsche Langstraat, beheerscht de vijftiend'eeuwsche Sint Janskerk het silhouet van de merkwaardige, langgerekte gemeente, een der oude stadjes van de Meierij van 's Hertogen bosch. Het sierlijke Kerkgebouw der Nederduitsch Hervormde Gemeente staat in de voorloopige lijst der Nederlandsche Monu menten van Geschiedenis en Kunst geboekt als een drie tra veeën diep schip van drie beuken onder een zadeldak, een zeer breed dwarspand ,en een koor van drie traveeënop de krui sing een achtkant houten, door een balustrade omgeven toren tje, bekroond door een peer- vorm. Het geheel vormt een fraai, evenwichtig, matig-ver- sierd monument van de vader- landsche kerkbouwkunst der vijftiende eeuw. De Ned. Herv. Gemeente van Waalwijk is weinig taalrijk en beschikt niet over- voldoende middelen om het uiterlijk van haar kerkgebouw te herstellen in zijn ouden dege- lijken staat. Niettemin heeft de kerkvoogdij, voorgelicht door het Rijksbureau voor Monumentenzorg, de uitwendige restauratie van haar kostbaar bezit ondernomen. Een deel van de restauratiewerken is voltooid. Rijk, provincie en gemeente ver leenden daarbij op de gebruikelijke wijze steun, doordat van de totale kosten ad ƒ135.000.— het Rijk de helft of ƒ67.500.— voor zijn rekening genomen heeft, terwijl de provincie, de gemeente Waalwijk en de kerkelijke gemeente, deze laatste onder voorwaarde, dat een zeker bedrag door particulieren bijeengebracht wordt, het restant hebben toegezegd. Na een korte rustpoos heeft de kerkvoogdij thans het laatste deel der werken ondernomen. Getracht wordt thans het ontbrekende bedrag ad ƒ4000door particulieren bijeen te doen brengen, om de voltooiing van den omvangrijken arbeid te verzekeren. De kerkvoogdij is niet in staat, geheel dit bedrag bijeen te brengen V.&- f'--ir* De Ned. Herv. Kerk te Waalwijk Foto restauratie-commissie

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1940 | | pagina 17