108 HEEMSCHUT sommige, waarschijnlijk nog de oorspronkelijke, tot ware reuzen zijn uitgegroeid. Rondom in het gewelf van den onderbouw en in den dikken muur van den molen is een tot op de tweede verdieping loopende steenen trap ingebouwd. De twee verdiepingen boven de fundamentsgewelven hebben vroeger tot woning gediend; zij zijn thans als opslagplaats in gebruik. Als windmolen is hij niet ,meer bruikbaar daar het wiekengestel door en door vermolmd is. Het kapwerk, de assen en kamraderen als ook het binnenwerk zijn nog in goeden staat, deze zijn blijkbaar later vernieuwd. Op het groote rad van de horizontale as komt het jaartal 1766 voor. De eigenaar, de Heer H. JACOBS, die in Gronsveld een broodbakkerij drijft, heeft in den onderbouw een motor geplaatst, die de drijfkracht voor het huidige maalbedrijf levert, 't Is maar jammer dat het niet in de bedoeling van den eigenaar ligt het bouwwerk te restaureeren, hoewel dit nog zeer goed mogelijk is. De- kosten zouden veel te hoog komen en daardoor het windbedrijf verre van loonend maken. Intusschen waarborgt de stevige bouw het nog lange jaren voortbestaan van den molen, maar de wieken, de onmisbare windvleugels, die juist aan een molen zijn eigenaardigheid geven, zullen wel binnen afzienbaren tijd aan het knagend gebit der jaren ten offer vallen. Helaas. Scharn, November 1940. W, F. H. DE HAAN. DE „O R A N G E"-M OLEN TE WILLEMSTAD De molen van Willemstad werd reeds enkele jaren door den molenaar met onthoofding be dreigd. Tegen den voet van den slanken molen was reeds een vierkante doos van steen gebouwd, waaruit het puf-pufgeluid vernomen werd. Het onderhoud van wieken en zeilen en het van den wind afhankelijk zijn stuitte den molenaar tegen de borst Het is de Heer Jhr. Mr. Fr. VAN RlJCKEVORSEL te 's Hertogenbosch geweest, die door zijn onvermoeide pogingen den molenaar heeft kunnen bewegen de wieken te stroom lijnen en de kap te herstellen, zoodanig, dat deze thans door een kind omgezet kan worden. De omstandigheden van de dure olie hebben het plan vlugger doen slagen dan eerst gedacht was. Op een Zaterdagmiddag in September werden de gestroomlijnde wieken op gang gezet en hoewel er bijna geen wind was, kliefden de wieken lustig door het luchtruim. De foto is genomen na het voor de eerste maal op gang zetten der wieken. Enkele- molenaars uit den omtrek waren er .getuige van te kunnen malen bij haast geen wind. De molenaar zelf deed alleen deze klacht hooren: had ik het maar vroeger laten veranderen. Willemstad kan weer trotsch zijn op zijn molen en de vrees dat de molen verdwijnen zal is nu verdwenen. Wat zou de vesting straks, als deze weer zooveel mogelijk in den historischen vorm is teruggebracht, zijn zonder den molen aan den wal. Willemstad, November 1940. C. DE ROOIJ. De steenen korenmolen D'Orange te Willemstad werd in September 1940 weder in gebruik gesteld. Foto C de Rooy

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1940 | | pagina 14