90 HEEMSCHUT wat ik verwacht had: dat hier in „Holland" ook de gedachten van heemschut en natuurbescherming zooveel dieper wortel zouden hebben geschoten en zooveel meer successen zouden hebben bereikt, dat bleek heelemaal niet het geval te zijn. In dit opzicht werd ik hier in Noord-Holland en in de dicht aan Hilversum grenzende provincies Utrecht en Zuid-Holland deerlijk teleurgesteld. Bouwsels van twijfelachtig allooi, lintbebouwingen van ontstellende leelijkheid, bonte, schreeuwerige reclames, palen- en dradenbederf van grooten omvang ontsieren hier stad en land. Enkele voorbeelden. Loosdrecht is vol kakelbonte reclames. Kortenhoef, een dorpje in menig opzicht met Giethoorn te vergelijken, heeft een ontsierend bovengrondsch lichtnet. Ik schreef hierover aan het Noordhollandsch Electrisch Bedrijf, maar kreeg ten antwoord, dat ondergrondsche kabels te kostbaar waren. Maar waarom kan, wat in het Overijselsche Giethoorn wel mogelijk is, in het Noordhollandsche Kortenhoef niet? De winstcijfers over 1940 wijzen uit, dat waarlijk nog wel een offertje aan het natuurschoon kan worden gebracht. Ik ga verder'. Het Vechtlandschap. Een van de mooiste natuurgebieden van ons vaderland. Maar beide oevers worden ontsierd door een nota bene dubbele dradenspanning aan beide kanten. Wanneer ergens, dan dient hier ondergrondsche leiding zoo spoedig mogelijk te worden aangebracht. Hier heeft de P. U. E. M. heel wat op zijn geweten Maar iederen dag kan de last die daarop drukt, worden verlicht. Wij wachten, minnaars van het edele Vechtland, met spanning en ongeduld Lijdt zelfs niet de prachtige laan bij Over-Holland onder dit schrijnende euvel? Niet alleen Utrecht, ook Zuid-Holland ligt dicht bij Hilversum. Ik fietste door Noorden en Nieuwkoop en over Woerden terug. Nieuwkoop heeft akelige stukken slechte lintbebouwing. Naar Woerden loopt een prachtige weg van Wilnis over Kamerik. Daar zijn stukken bij van weergalooze schoonheid. Maar in het dorp Kamerik begint weer de dradenellende. En waar de weg ombuigt naar Woerden ligt een magnifieke oude brug met een paar mooie oude verweerde huisjes, een schitterend punt. Maar ongeloofelijkerwijze kapotgemaakt door wel een tiental kakelbonte reclameborden op die oude geveltjes. Terug over Haarzuilen en Breukelen. Het dorpje Portengen, een stuk fijn Hollandsch polderland. Maar weg met de palen! De entree van Breukelen van dezen kant, den stationskant. Een verrukkelijke, goed onderhouden molen die hier het mooie dorpsbeeld beheerscht. Zou kunnen beheerschen, als niet draden, palen, reclames en enkele leelijke bouwsels het geheel rommelig en afstootelijk maakten. Ik eindig. Ik zou door kunnen gaan nog langen tijd. Ik wilde maar enkele voor beelden geven, hoeveel werk hier nog aan den winkel is voor Heemschut, voor provinciale organisaties, voor provinciale en gemeentelijke besturen. Voor ons allen, leden en vrienden van Heemschut, die waarschuwend, ageerend op kunnen treden. Het is mij in Harlingen gebleken, hoe tijdig optreden van een enkeling vaak redding, in elk geval groote verbetering brengen kan. Hier in de contreien tusschen Hilversum, Utrecht, Gouda en Leiden moet nog zeer veel worden opgeruimd en verbeterd. Moge de hand aan den ploeg worden geslagen tot opbouw ook in dezen zin ten profijte van ons prachtige Nederlandsche landschap. Hilversum, Juli 1940. Ds. A. L. BROER.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1940 | | pagina 8