HEEMSCHUT 89 Het Bestuur van Heemschut meende niet te kunnen volstaan met het bericht dat te Goedereede kort en goed een fraaie oude trapgevel werd afgebroken en vroeg aan den correspondent die bovenstaand opstel voor het Maandblad zond, te willen onderzoeken in hoeverre de mogelijkheid bestond den top weer op het huis terug te verkrijgen. Doch 't was te laat. Bij de mededeeling kwam een schets van hoe 't was en hoe 't werd. De gevel was van een „beëindiging" voorzien. Om het genot te verfijnen wordt het geheel thans gepleisterd, niet gewoon vlak dat zou te eenvoudig zijn doch met voegjes, net of 't groote blokken steen zijn en om dit te verfraaien in gekleurde rose en gele pleister, 'n topprestatie op 't gebied van de pleisterkunst. Doch alle grapperij ter zijde. Hoe is 't mogelijk dat in Nederland zooiets gebeuren kan. Is er nu nog niet genoeg verprutst? HEEMSCHUTTOCHT RONDOM HILVERSUM EN UTRECHT Enkele jaren geleden mocht ik een Heemschutwandeling met U maken door mijn vorige woonplaats. De prachtige oude Friesche havenstad Harlingen, waar wij negen goede jaren door mochten brengen en tusschen greiden, bouwland en zee zoovele kostelijke indrukken op mochten doen, ons verheugend over de te weinig bekende en gewaardeerde en toch zoo rijke en veelzijdige schoonheid van stad en landschap daar aan den zeekant. Er is daar in Friesland mede door den zegenrijken invloed van Heemschut en andere organisaties heel wat ten goede veranderd. Reclameborden verdwenen, daarin is juist de laatste jaren een radicale opruiming gehouden. Telefoonleidingen werden hier en daar onder den grond gebracht. Tegen afbraak van oude gevels en demping van grachtjes werd met succes geijverd. Leelijke witblinkende lantaarn palen langs oude grachten werden groen geverfd. Er blijft hier en daar nog wel wat te wenschen over maar in menig opzicht kunnen Friesland en in het bijzonder ook Harlingen aan andere steden en provincies ten voorbeeld worden gesteld. Dat dat niet alleen van Friesland maar van het Noorden van ons land in het algemeen kan worden gezegd blijkt bijvoorbeeld uit het feit, dat in het schilder achtige waterdorp Giethoorn alle leidingen van licht en telefoon door ondergrondsche, dat wil voor Giethoorn zeggen voor een goed deel onderwatersche kabels wordt gevormd tot bescherming van het natuurschoon. Gesterkt door deze ervaringen uit het Noorden van ons land kwam ik hier in het Gooi anderhalf jaar geleden. Ik vond er de prachtige, veelzijdig rijke natuur, die ik te weinig kende en waarvan wij nu dag op dag genieten mogen. Maar A. K. "ZOO "Z OM H* word ev» "Z-OO I i ("Kt AM

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1940 | | pagina 7