86 HEEMSCHUT MOLEN TE ASPEREN Z.-H. Op den Lingedijk te Asperen verheft zich een fraai getailleerde steenen stelling molen. Deze is opgemetseld uit Ysselsteentjes en is een lust voor het oog. De „stelling is 7 Meter boven den grond, de roeden zijn 24 Meter lang, zoodat de assekop 19 Meter boven het maaiveld ligt, wat zeer hoog is. De totale hoogte van den molen hoogste punt van de kap kan gesteld worden op 20 Meter. De molen is voorzien van 2 fraaie Potroeden, gestroomlijnd volgens het systeem van Bussel. De wieken draaien met de lichtste winden. Tot 1860 stond ter plaatse een standerdmolen, doch wegens de uitbreiding van het bedrijf bood deze vrij kleine molen niet voldoende bedrijfsruimte. De standerd molen werd in 1860 afgebroken en vervangen door den tegenwoordigen steenen molen. Op den molen staat op een bord het volgende 6-regelige versje, dat de herinnering aan dit feit levendig houdt. Men heeft in plaats van hout' Thans vind ik mijn bestaan In steen mij opgebouwd In het malen van het graan, En hooger vlucht gegeven. Zoo noodig voor het leven. Uit de afbeeldingen van den molen vóór en na de herstelling blijkt wel dat een waardevol werktuig en een sieraad in het landschap behouden bleef. Eilieve, de mensch is soms wel tevreden, doch niet voldaan. Zou er aan die leelijke schuur nog iets te doen zijn, heelemaal weg of een nette schuur ervoor in de plaats, of als er niet veel geld is het dak eraf en dat in hoofdvorm vereenvoudigen en maken als een gewone haaksche kap met de oude pannen er weer op. v. R. De molen te Asperen Z H vóór en na de herstellingeen mooie molen met een leelijk bouwsel ernaast

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1940 | | pagina 4