96 HEEMSCHUT van den vroegsten tijd, waarbij het los hoes een belangrijke plaats inneemt. Dan worden de losse voorwerpen behandeld die zoozeer bij het huis behooren en het edele handwerk dat die voorwerpen maakte. De Zaansch'e huizen, de molens, alles krijgt een beurt, om te sluiten met den kruittuin. Het boekje is een goede aanwinst voor de cultuurgeschiedenis van ons land, vooral voor de jongeren. ELS VAN ERVEN DORENS, de dochter van den bekenden directeur van het Openluchtmuseum verluchtte den tekst met vele penteekeningen. A. K. W. W. REYS, Nederland. Zoals het was zoals het is. Baarn, BOSCH KEUNING. (zonder jaartal). „Ken uw land" is de slogan van dezen tijd. En deze kennis kan twee aspecten hebben, kan op twee wijzen verworven worden, kan berusten hetzij op directe aanschouwing, hetzij op leering uit het boek. Wie voor deze tweede soort kennis meer aanleg heeft, of voor de eerste minder gelegenheid, zij bovengenoemd boek van den Heer REYS aanbevolen. Het handelt over alles en nog wat van óns vaderland, over zijn geologie en de Philipsfabrieken, over de veenderijen en over ons weer, en men begrijpt eigenlijk niet recht waarom de schrijver er na 13 hoofd stukken mee ophoudt en er niet nog een dozijn dergelijke hoofdstukken bij aanbreit. Maar het boek is onderhoudend geschreven en vooral aardig geïllustreerd met zeer instructieve teekeningen en verder met luchtfoto's, die een onverwachten kijk op landschappen en terreinen geven. En hoewel de schoonheid van ons land en van zijn cultuurvoortbrengsels dingen zijn, die buiten den gezichtskring van den schrijver schijnen te vallen, kan toch om zijn belangstelling in al wat onzes vaderlands is, het werk ook onzen lezers wel aanbevolen worden. FRED THOMAS. Wijkend water. Het oude land in den greep van het nieuwe. 's Gravenhage, D. A. DAAMEN's Uitgevers Mij N. V., 1940. Het is een altijd weer droevig stemmend feit dat overal, waar nieuw cultuurland „gewonnen" wordt, oude schoonheid verloren gaat, een schoonheid die eerst veel later misschien door schoonheid van nieuwe en andere orde vervangen worden zal. Te meer is dit het geval, indien het nieuwe land verworven wordt ten koste van een oud bézit, dat eeuwen lang zijn eigen karakter gedragen heeft, als nu weer het geval is bij de drooglegging van den N O. polder der Zuiderzee. Van dit hierbij verdwijnend schoon, van dit „wijkend water" en van alles wat in die streken aan het water zijn typisch karakter dankt, vertelt schrijver in een prettig leesbaar, misschien af en toe wel wat sentimenteel, boekje. Urk, Schokland, en de verloren uithoek van Overijsel: Vollenhove, Blokzijl en Kuinre passeeren de revue; men hoort van hun geschiedenis en legenden, van hun voortdurenden strijd tegen het water, en leeft mee in al het eigene, dat daar nu te verdwijnen-staat. De foto's die het boekje illustreeren zijn over het algemeen goed, maar worden vaak bedorven door de, gelukkig al weer voorbijgaande, dwaze mode, illustraties zonder marge aan den rand van het blad te plaatsen, zoodat men onwillekeurig denkt door een te ver afsnijden bekocht te zijn voor een deel van wat oorspronkelijk op het plaatje gestaan had. B. DE H.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1940 | | pagina 14