70 HEEMSCHUT RECLAME VROEGER EN NU*) Reeds van oudsher moeten uithangteekens in verschillende vormen als uitingen van het volksleven worden beschouwd. Men vond ze al bij de Romeinen (de opgravingen van Herculanum en Pompeji wijzen dit uit) en vermoedelijk kwamen zij ook reeds voor bij de oude Volken in het Oosten. Bij de Romeinen was het gebruik, om aan de wijnhuizen een krans uit te hangen, terwijl geschilderde borden voor winkels en herbergen werden toegepast. Niet onwaarschijnlijk zijn de eerste uithangteekens hier te lande van Romeinschen oorsprong en in de lezenswaardige perkjes van Mr. VAN LENNEP en J. TER GOUW (De Uithangteekens, in verband met Geschiedenis en Volksleven beschouwd), waaraan veel van hetgeen hier volgt is ontleend, wordt aangenomen, dat de herbergen langs de heirbanen en de kramen van de kooplieden en de zoetelaars het voorbeeld hebben gegeven, hetgeen later door de, inheemsche bevolking is nagevolgd en naar eigen zeden en begrippen toegepast en ontwikkeld. Allereerst heeft de heraldiek daarop haar stempel gedrukt. Niet alleen droegen de Edellieden op krijgsschild en helm afbeeldingen van uiteen loopenden vorm en kleur, en werden deze tevens aangebracht op de banieren en vanen, welke van de tinnen wapperden, ook boven de voorpoort van het kasteel werden deze blazoenen ^en teekens gebeiteld en geschilderd. Volgens bovengenoemde schrijvers ligt hierin de oorsprong van onze gebeitelde en geschilderde uithangteekens. Naarmate de Vrije Steden tot ontwikkeling kwamen, namen de poorters dit gebruik over en sierden zij hunne winkels en herbergen met teekens of deviezen in beeld- of schilderwerk, waartoe een voorwerp of zinnebeeld van handel of beroep werd gekozen, al of niet vergezeld van een uiting van luim of vernuft, dan wel de heilige Patroon van het ambacht op het uithangteeken werd aangebracht. De invloed van de heraldiek blijkt duidelijk uitden vorm van vele figuren op uithangborden en gevelsteenen, overeenkomstig die, welke op wapenschilden voor komen; den stand en de schikking van de voorwerpen, welke dikwijls aan de heraldiek herinnert; de soort van de figuren (dieren, vogels, bloemen); het getal van de, afgebeelde voorwerpen, dat zeer dikwijls met het aantal op de wapen schilden overeenkomt; de kleur van de figuren; de omstandigheid, dat figuren op de gevelsteemen dikwijls gekroond voorkomen. Omgekeerd zijn later vele nieuwe wapens van de uithangborden van voorouders afkomstig en werden ook vele eigennamen geheel of gedeeltelijk aan oude huis merken ontleend. De aanduidingen van beroep of bedrijf, ter herinnering aan naam of gebeurtenis, benevens de uitingen van gevoelens of meeningen, welke zich hieruit ten slotte ontwikkelden, moesten in het oog vallen en de opmerkzaamheid trekken. Zij liepen zeer uiteen en onder het begrip uithangteekens vallen dan ook: uithang borden met ijzeren krammen hangend aan een houten balk, of een stang van siersmeedwerk, welke aan den voorgevel uitsteekt; gebeeldhouwde bas-reliefs, als Overgenomen met goedkeuring van den schrijver uit het Jaarverslag 1939 van het Geldersch Genootschap tot bevordering en instandhouding van de schoonheid van Stad en Land.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1940 | | pagina 2