84 HEEMSCHUT COMMISSIE HET DORP De Commissie Het Dorp is sedert kort geïnstalleerd. Het oorspronkelijk doel van de Commissie was veel te behouden wat nog zuiver was, trachten te verbeteren wat verwaarloosd werd en te herstellen wat dorpsbouwkundigen op zijn stads modern hebben veranderd. In den loop van den zomer hadden wij een groote collectie photo's willen maken, die een rapport zouden verluchten, dat tevens een leidraad zou vormen voor dorpsburgemeesters, om hen vooral de oogen te openen voor het vele schoons in hun dorp, dat hun aandacht nog niet had getrokken. Nu is onze taak anders geworden. Veel van wat we hadden willen vastleggen bestaat niet meer. Eeuwen oud dorpsschoon verdween in een wolk van stof en slechts de puinhoopen bleven achter. Vele jaren heeft Heemschut gewerkt aan zijn opbouwend werk. In enkele dagen was er veèl onherstelbaar vernietigd. Wij hebben allen een uiterst moeilijke periode achter den rug, die velen van ons dieper geraakt heeft dan wij zelf willen bekennen. Wij hebben nu slechts nog één doel. Wij willen ons zelf weer worden en onze zenuwen weer meester worden. Hoe kan dat beter dan door arbeid, werk, dat onze volle aandacht vraagt, waardoor wij uren geheel onttrokken worden aan eigen overpeinzingen. De handen aan den ploeg j, Er is veel te doen. Gelukkig is niet alleen al het mooie oude verdwenen. Veel' is ook weggenomen, dat schreeuwend leelijk was, dat protserig gedrongen stond tusschen oude schoonheid. Alleen het goede moet hersteld worden en het nieuwe moet met uiterste zorg en grondig overleg opgebouwd worden. Niet te veel praten, niet te veel vergaderen, maar doen! Onze naam is de schoonste, dien wij ons thans kunnen denken. Wij zijn de „Bond Heemschut". Beseffen wij wel diep, wat dat voor dezen tijd beteekent? Wij weten dat ons nieuwe leven onzen diepsten ernst en volmaakte energie zal eischen om zooveel mogelijk mede te helpen aan het herstel van ons gewonde vaderland en den wederopbouw van ons innig geliefd Nederland! J. R. K. NIEUWE LEDEN In dezen moeilijken tijd bedanken bij den Bond Heemschut zooals waarschijnlijk bij elke Vereeniging enkele leden. Het zijn echter niet de ware Heemschutters die thans wijken. Laten allen op hun post blijven en inplaats van kamp te geven, nieuwe leden winnen. Het is om deze reden dat aan het slot van het blad een nieuwe rubriek geopend is: Nieuwe Leden genaamd. Stichting Oudheidkamer Huissen, Gelderland. Vereeniging „Stad en Lande van Schouwen-Duiveland" te Zierikzee. C. HOÓGENDIJK, leeraar bouwkunde M.T.S. te Rotterdam. Ir. M. E. H. TjADEN, Directeur Gem. Bouw- en Woningtoezicht te Amsterdam. Mr. P. J. MlJKSENAAR, Hoofd Vreemdelingenverkeer te Amsterdam.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1940 | | pagina 16