HEEMSCHUT 81 van het Bestuur, den burcht in den komenden zomer eens te komen bekijken, zal bij onze lezers, die gelegenheid hebben dit deel van ons land te bezoeken, zeker niet in slechte aarde vallen. VI. AMSTELOD AMUM. Het 37e jaarboek van het Genootschap „Amstelodamum", dat wij zoo juist ontvingen, wijkt nog al sterk af van zijn 36 voorgangers: het is maar een dun boekje, dat alleen maar jaarverslagen, ledenlijst en de bekende kroniek van Amsterdam over het afgeloopen jaar bevat. Maar een inlegblaadje belooft ons een geschenk als aanvullingter gelegenheid van het 40-jarig bestaan zal een photo-gedenkboek „Amsterdam 1900—1940" verschijnen, dat later aan de leden zal worden toegezonden, en waarnaar wij dus zoo lang met belangstelling zullen blijven uitzien. Bij het door lezen van het jaarverslag wordt men weer eens getroffen hoe, wel ten gevolge van het feit dat de besturen van beide genootschappen in dezelfde plaats gevestigd zijn, Amstelodamum wel het genootschap is. dat het meest met Heemschut aan hetzelfde koord trekt. Zoo lezen wij over de bemoeienis van het Bestuur met het behoud van de Eilandskerk en den eventueelen bouw van een nieuwe kerk in zijn plaats op het Bickerseiland; en wij zien hoe het tevergeefs trachtte het oude Beurs- poortje, waarvan de onderdeelen nog steeds bewaard zijn, _op te laten nemen in de verbetering van het Muntplein. De plannen tot bebouwing van -het Midden- damterrein en die van het nieuwe Raadhuis werden door het Genootschap met aandacht gevolgd, en er werd gestreden tegen ontsierende reclames op de hoofd grachten en geijverd voor het weer aanbrengen van historisch verantwoorde gevelsteenen in oude huizen. In al deze kwesties heeft Amstelodamum, zoo het al niet onze medewerking had, dan toch onze belangstelling en warme sympathie. Het ledenaantal bedraagt thans 1346, wat voor een stad als Amsterdam zeker niet veelis. B. DE H. MEDEDEELINGEN VAN DE CONTACT-COMMISSIE IN ZAKE NATUURBESCHERMING De zoo actieve Contact-Commissie in zake Natuurbescherming heeft zich verdienstelijk gemaakt door het gaan uitgeven van een, voorloopig gestencild, driemaandelijksch periodiek, dat bovengenoemden naam draagt, en gratis aan haar leden rondgezonden wordt. Hierin worden eerst de werkzaamheden van de Commissie in de voor afgaande periode besproken, waarop drie voor belangstellenden zeer belangrijke rubrieken volgen: „Wat behouden bleef", „Wat behouden zou kunnen blijven" en „Wat verloren ging". Tot slot volgt nog een agenda van komende vergaderingen van natuurbeschermende vereenigingen. Hoewel het belangengebied van de commissie zich niet geheel dekt met dat van „Heemschut", zal toch elke Heem schutter met belangstelling van den inhoud kennis kunnen nemen. B. DE H.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1940 | | pagina 13