34 H E EM S C H U T COMMISSIE HET DORP In de Algemeene Vergadering 1939 werd besloten tot instelling van een nieuwe Commissie in den zin van de Commissie de Weg in het Landschap die een deel van de taak van den Bond Heemschut zal overnemen met betrekking tot de schoonheid der Nederlandsche dorpen, het in stand houden van de eigen aardige schoonheidselementen van de streek, het opruimen van velerlei ontsieringen en het verbeteren van de bestaande toestanden van beplanting, bebouwing en nog veel meer. Het is thans de tijd dit vraagstuk ter hand te nemen. Vele dorpen men denke als een voorbeeld aan de dorpen langs de Vecht hebben vele jaren achtereen te lijden gehad onder het verkeer, waardoor de oude dorpsstraat tot een rijweg werd. Vele dezer dorpen komen, wanneer de nieuwe wegen gereed zijn, min of meer tot hun vroegere weldadige rust terug. Dan is er heel wat te doen om ook de schoonheid weder te doen terugkeeren. Een ander algemeen voorkomend euvel is dat de dorpen teveel de stad nabootsen en dan in den regel niet het beste van wat-de stad biedr. Om de Commissie Het Dorp op gang te krijgen zijn voorloopig 3 leden benoemd, de Heer J. R. KONING, die de vader van de gedachte was als voorzitter met de Heeren O. L. VAN DER Aa als secretaris en H. B E. WARNAARS. Op Woensdag 6 Maart had de installatie van de Commissie plaats, waarbij behalve de drie genoemde Heeren voor het Bestuur de voorzitter en de secretaris aanwezig waren. De Commissie Het Dorp is nu met haar werk aangevangen. Zij zal met voorstellen komen, waarbij 'tevens gelegenheid is, voor zoover dit noodig blijkt, het aantal leden uit te breiden. Vele onderwerpen werden reeds besproken op grond van de ervaringen in de laatste jaren opgedaan. Zoo werd- op het marktplein van een prachtig en vrijwel ongeschonden Brabantsch dorp een opeenstapeling van misstanden aangetroffen. Om de monumentale kerk stond een, nergens voor dienend, leelijk ijzeren hek, daarvoor slechte beplanting met daarvoor als pièce de milieu- een urinoir. De lindeboomen rondom de muziektent waren in een menschenleeftijd niet gesnoeid, zoodat de krans van geknotte boomen die eens een schoone haag gevormd moeten hebben, tot hooge pluimen waren uitgegroeid. De boomen waren vol spijkers die achtergebleven waren van vele bekendmakingen. Andere boomen hadden gaten van gebroken of slecht gesnoeide takken, waardoor inrotting ontstaat. De gevels der rustige dorpshuizen werden ontsierd door reclame borden in schrille kleuren. De puien der huizen, vroeger geel en wit en groen, waren hier en daar rood en paars geverfd. Alles inktvlekken op het schoone schilderij, in achteloosheid aangebracht. Zoo is het overal in den lande. Doch de tijd der lamlendigheid, zelfgenoegzaamheid is voorbij. De Commissie Het Dorp zal trachten in de dorpen het gevoel aan eigenwaarde inzake de schoonheid te doen ontwaken." A. K.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1940 | | pagina 8