HEEMSCHUT 31 EDENKRING Heemschut's eigenlijke leden, de lezer weet het, zijn die circa 50 Ver- eenigingenenStichtingen, die öf als de Amstelo- damum's, de Haerlem's en de Oversticht'en hun werkzaamheid beperken tot een bepaalde stad of een bepaald gewest, öf als de Menno van Coe- hoorn'se n d eHollandsche Molen's, die tot een be paald object beperkend, de vaan van Heemschut in ons land hooghouden en zich tot onzen Bond aaneengesloten hebben. Daarnaast omvat onze Bond als zijn buitengewone leden een aantal personen, wie - de steeds meer bedreigde schoonheid van stad en land ter harte gaat en die daarom den Bond Heemschut als een toeverlaat beschouwen en hem willen steunen bij zijn zware taak. In beide groepen leden treft men meer actieve en meer berustende, meer ijverende en meer platonische aan, maar Heemschut erkent ze allen als haar volwassen kinderen en ontvangt ze met gelijke vreugde in zijn bijeenkomsten en excursies. Soms vraagt echter de moeder zich af, of de kinderen onder elkaar, elkaar wel genoeg kennen. De Vereenigingen geven bladen en jaarverslagen uit en zenden die wellicht hun zustervereenigingeri toe, maar de zorgvuldige Secretaris bergt ze daar op in het archief en slechts weinig leden van de Vereenigingen krijgen die berichten der anderen onder de oogen. Dat is jammer, want belangstelling van buiten sterkt het werk van een lid, en de daden van het eene lid kunnen vaak een ander tot eigen daden inspireeren. En de particulieren die niet van alles lid kunnen zijn weten soms in het geheel niet wat in al die Vereenigingen gedaan wordt. De Redactie van ons Maandblad heeft 'daarom gemeend dat het nuttig zijn zal in ons orgaan wat te vertellen uit die jaarverslagen en deze daardoor in ruimeren kring bekend te maken. Vandaar de nieuwe rubriek „Uit Heemschut's Ledenkring". Laten wij deze rubriek mogen openen met wat aan te halen uit het jaarverslag van onze dochtervereeniging een der oudsten en ruim volwassen in een van onze oudste Hollandsche steden, n.1. Leiden. I. VEREENIGING „OUD-LEIDEN". Leiden, destijds Hollands grootste stad, vertoont nog een ieder die er ronddwaalt zijn eerbiedwaardig verleden, hoezeer ook geschonden door latere generaties, getuige UIT HEEMSCHUT'S L Het bovenlicht van den boter- en kaashandel Haarlemmerstraat 56, Leiden

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1940 | | pagina 5