36 HEEMSCHUT landschappelijke behandeling van de spoorbermen, dan kan een, ook voor de trein reizigers, zeer aantrekkelijk geheel ontstaan, dat aan den welstand der betreffende gemeenten ongetwijfeld ten zeerste ten goede zal komen, en dat de mogelijk daaraan verbonden meerdere kosten zeker ten volle zal rechtvaardigen. Wij mogen hieraan toevoegen, dat wij betreffende deze aangelegenheid reeds overleg hebben gepleegd met de Directie der N.V. Nederlandsche Spoorwegen, en dat deze met ons van meening is, dat het reizigers- en vreemdelingenverkeer door dergelijke sterk ontsierende bebouwing op den duur stellig zal worden geschaad. Het is met het oog op dit alles, dat de Commissie „De Weg in het Landschap" de vrijheid neemt, Uw College beleefd doch met aandrang te verzoeken, wel te willen bevorderen, dat de gemeentelijke uitbreidingsplannen in Uwe Provincie zoodanig, zullen worden ontworpen, dat ontsierende bebouwing langs de spoorbanen als hierboven aangegeven, zooveel als slechts eenigszins mogelijk is zal worden voorkomen. Naar onze meening zal daarmede niet slechts een locaal en provin ciaal, doch tevens het nationale belang worden gediend. Met de meeste hoogachting hebben ondergeteekenden de eer te verblijven, namens de Commissie „De Weg in het Landschap" Voorzitter w. g F. VAN LANSCHOT, Secretaris w. g. H. CLEIjNDERT AZN. VEREENIGING DE HOLLANDSCHE MOLEN De Vereeniging De Hollandsche Molen hield haar Algemeene Vergadering, voorafgegaan door de Bestuursvergadering. Hieruit kwamen belangrijke zaken naar voren. Door de Regeeringsmaatregelen inzake malen en mengen van veevoeder kunnen de groote malerijen goede zaken doen, doch de kleine molenaars raken in de knel, met als gevolg dat een aantal korenmolens buiten bedrijf zullen raken. De windmolen is vooral in dezen tijd van belang. Ongeveer honderd molens malen graan en veevoeder zonder electriciteit, kolen of olie. Dus buiten het ideëele doel ook een economisch en practisch voordeel. Dit geldt vooral voor de reeds verbeterde molens en ook voor de watermolens. Met dankbaarheid dient kennis genomen te worden van de medewerking van den Minister O.K.W. die den Gemeentebesturen schrijft mededeeling te doen van buiten bedrijf komende molens en zich zelfs recht streeks met de molenaars in verbinding stelt om raad te schaffen. Er blijkt een tekort aan molenmakers, waarom naar wegen gezocht wordt om molenmakers op te leiden. Aan polderbesturen, molenaars en anderen die zich verdienstelijk maken voor het behoud van molens werd weder een aantal diploma's uitgereikt, sierlijk geschreven door den vaardigen schoonschrijver R. J. OUWEJAN KZN. te Zaandam. In het Openluchtmuseum wordt thans de tiende molen opgesteld. Daar wordt van elk type niet meer dan één exemplaar aanvaard. Uit het jaarverslag bleek hoevele molens in Nederland behouden blijven en hersteld of verbeterd worden; zooveel, dat gerust gezegd kan worden dat de strijd gewonnen is, dat er hier en daar nog wel een molen verdwijnt, doch dat er geen sprake van is dat de molen heeft afgedaan. A. K.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1940 | | pagina 10