26 HEEMSCHUT verzetten tegen ruwe schending van het werkelijk schoone, dat het voorgeslacht ons als een kostbaar bezit heeft nagelaten. Daarvoor moeten wij ons offers weten te getroosten en moeten wij wel eens afzien van iets dat met moderne middelen practischer zou kunnen worden tot stand ge bracht. Wij hebben vernomen uit mededeelingen ge daan in Kamer en Gemeenteraad, dat Rotterdam bedreigd wordt door een gevaar. De Oude Haven, die met de Nieuwe Haven en het Haringvliet wel het meest karakteristieke en het schilderachtigste gedeelte van onze oude havenstad vormt, en het mooiste deel van ons rivierfront, staan er aan bloot overbrugd of omzoomd te worden door een viaduct, dat den spoorweg, die door de stad loopt, zou verbinden met het Maasstation. Rotter dammers, gaat eens staan op de kade voor het Plan C en ziet de Oude Haven aan, liefst op een Dinsdag als de beurtschippers binnen zijn, aanschouwt dat schilderachtige gewoel, ziet het perspectief van de Nieuwe Haven, loopt wat verder door en kijkt hoe mooi het Haringvliet is, welk een harmonie daar heerscht in kleuren en afmetingen, een harmonie, die nog lang niet vernietigd is, al staan er enkele leelijke groote gebouwen aan Spaansche en Geldersche kade, en denkt dan hoe dat zou worden als er over die Oude Haven een viaduct zich in een groote bocht slingerde naar de Oosterkade. En zelfs, indien dit ergste niet gebeurde, maar het viaduct achter het Witte Huis om uit den mond van de Wijnhaven kwam kruipen en het gezicht van de havenkaden op de rivier afsloot, hoeveel werkelijk schoons zou er dan niet voor goed bedorven worden! En gaat ook eens naar de Maaskade bij het Antwerpsche Hoofd, of nog liever, vaart met de Lekboot of een ander vaartuig de rivier af langs de Oosterkade en aanschouwt het zeldzame stadsbeeld, verrukkelijk in vorm en kleur, en verbeeldt U dan dat voor die huizenrij een viaduct zou gebouwd worden. Waarlijk, gij zult U dan bewust worden, dat de practijk, hoe aanlokkelijk die misschien ook kan zijn, moet wijken voor waarden van hoogere orde.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1940 | | pagina 8