4 HEEMSCHUT Xlde eeuw stammend Romaansch monument; het is evenwel uiterst moeilijk, gezien de groote soberheid van uitvoering, om zelfs bij benadering vast te stellen uit welke bouwperiode dit afkomstig is. Het lijdt echter geen twijfel, of deze toren behoort tot de oudste in den lande. Tot op 13 Meter hoogte van veldkeien en kolen- zandsteen in onregelmatig verband opgetrokken, vertoont alléén dit onderste gedeelte enkele zeer kleine lichtopeningen. Het baksteenen bovenstuk met galmgaten en overkapt door een ingesnoerde spits is van lateren datum. Een eigenaardigheid, die de meeste van deze torens gemeen hebben, is het ontbreken van een toegang van buitende deur aan de voorzijde is dan ook eerst later aangebracht. Een losse ladder verschafte van uit het inwendige der kerk toegang tot de eerste verdieping, van waaruit men door een opening in het gewelf, dat deze onderste verdieping overkluisde, in de benedenruimte kon afdalen. Het is juist deze inrichting die ons het karakter dier Romaansche torens doet begrijpen. In tijden van uitersten nood moesten zij dienen als verdedigingswerken waarin men zich kon verbergen en waar men zich tot het bittere einde kon verweren. Men vluchtte door de kerk op de verdieping, haalde de ladder op, liet zich naar beneden zakken en bevond zich dan in een ontoegankelijk bolwer%. In gewone tijden gebruikte men deze overkluisde benedenruimte voor schatkamer, ja zelfs diende zij tot gevangenis. Ook de toren van het oude kerkje te Hoensbroek behoort tot deze weerbare torens. Beide zouden, konden zij spreken, ons menig belangwekkend verhaal uit het grijze verleden kunnen opdisschen, maar zouden toch nooit hebben kunnen vermoeden dat zij eens zouden staan in het centrum van een zich zeer snel ontwikkelende grootindustrie, die thans door haar geweldige inrichtingen van fabrieken, boortorens en schoorsteenen het tot vóór betrekkelijk korten tijd nog zoo vredige land volkomen beheerscht. Naschrift: .De thans reeds.ter hand genomen herstellingswerkzaamheden bestaan, in aanmerking genomen dat de beschadiging voor een groot deel door ondergraving veroorzaakt werd, in het grondig herstellen der ruim drie meter diep gelegen deerlijk aangetaste fundamenten. Een en ander door een ruime toepassing van gewapend beton. Verder worden metselwerk, natuursteenlijsten en raamtraceeringen hersteld en zal het nieuw aan te brengen voegwerk nauwgezet aan het oude voegwerk worden aangepast. Een vrijwel nieuw dak van leien zal moeten volgen; hiervoor zijn zilverkleurige leien gekozen. De gewelven die mede door de verzakkingen sterk ontzet waren, worden met gebruikmaking van oude veldbrandsteenen in hun oor- spronkelijken toestand teruggebracht; de nieuw aan te brengen vloerbedekking wordt uit oude Naamsche tegels samengesteld. Zoodoende zal het monumentje voor de toekomst worden bewaard. Het werd tijd en het is, meer dan duidelijk, alléén te danken aan het feit, dat onze voorvaderen een zwak hadden voor meter- dikke muren, dat het kerkje thans nog staande is en gelukkig ook nog behoorlijk kan worden staande gehouden. Scharn-Heer, November 1939. W. F. H. de Haan.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1940 | | pagina 6