HEEMSCHUT 113 ANTWERPEN. KANTOORGEBOUW VAN OMMEREN Op bouwkundig gebied, komen we, in onze goede Sinjorenstad, nogal zonderlinge toestanden tegen. Dikwijls heeft ons maandblad al geprotesteerd tegen het optrekken van flatgebouwen, die, als men ze vergelijkt met de onmiddellijke omgeving, op reuzen gelijken tegenover dwergen. Men weet dat, in de vroegere gebouwen, de gevelvensters steeds in de hoogte werden opgetrokken om, zoodoende, het bovenlicht te kunnen opvangen. Sedert enkele jaren heeft men dit gezond bouwkundig begrip over boord gesmeten, het vervangen door vensters die dwars door den gevel getrokken worden, die doen denken aan de schuiven van een linnenkast, en die veel minder licht binnenlaten dan de hoogopgetrokkenen, en ook een vloek zijn tegen de er naast liggende gebouwen. Het toppunt van wansmaak werd nu bereikt met het kantoorgebouw der scheepvaart maatschappij van Ommeren, opgericht op den halfrondenhoek der St. Paulus- en der Lange Koepoortstraten, waar zich destijds de „Galeries St. Paul" bevonden. Oorspronkelijk waren deze kantoren gevestigd in de ruime gebouwen der Zirkstraat 38, waar, naderhand, een stadsschool werd ingebracht, en toen den naam droeg van SELB 6 HUVERSTUHL, vertegenwoordigster der te Rotterdam verblijvende firma PHILIPS VAN Ommeren, met o.m. de vaart op Japan onder den naam van „Nippon Yusen Kaïsha". Maar, door het feit dat HUVERSTUHL een Duitscher was, werd deze firma ontbonden en verhuisde ze, na den wereldoorlog, naar het Falconplein, in een kantoorgebouw, „Commercial Building", waar verschillende handelsfirma's in gevestigd zijn, en dat een tamelijk monumentaal uitzicht bezit. Al wie nu voor deze glazenkast heeft gestaan, heeft zich onvermijdelijk moeten afvragen, hoe het toch Godsmogelijk is geweest, dat, voor zoo'n monstergedrocht, toelating tot bouwen werd verleend. In deze reuzenglazenkast, met achtmaal vijf, of veertig vierkante vakken, met, langs den kant der Lange Koepoortstraat, een glazen trapkast, dit alles gevat in stalen ramen van Hollandsch fabrikaat, doet denken aan het afgebrande Crystal Palace van Londen of aan de palmenbroeikast van Hannover. Want, als men op den overkant gaat staan, dan ziet men, bij zonnig weder, er dwars doorheen de muren schemeren van de St. Pauluskerk Iedereen die wat van het weerstandsvermogen van bouwmaterialen op de hoogte is, weet, dat spiegelplas bitter weinig weerstand biedt tegen vorst en zonnestralen. Het is dan ook te voorzien dat, bij den aanstaanden winter, de directeuren en de talrijke kantoorbedienden hun wollen frakken zullen moeten aanhouden, willen ze niet van koude bevriezen. Daartegenover staat dat, bij warme zomers, ze alles zullen moeten uitspelen wat ze om het lichaam dragen. Beklagenswaardige schepselen Gods D: D. V. Uit het blad .van onzen Vlaamschen broeder, de Vereeniging voor Natuur- en Stedenschoon, knippen we bovenstaand opstel omdat dit ook voor de: Neder- landsche steden leerzaam is. RED.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1939 | | pagina 7