110 HEEMSCHUT EDE EN DE VELUWERAND Voor de talrijke toeristen, die in den zomer vanuit het Hollandsche polderland naar de lokkende Veluwe trekken, is veelal het oude Ede de toegangspoort tot dit zoo wondermooie land. Het dorp ligt bijzonder gunstig; juist op de grens van de Geldersche Vallei, op een knooppunt van belangrijke wegen uit alle richtingen en omgeven door een krans van mooie, schilderachtige dorpen en gehuchten Lunteren, Meu-Lunteren, Wekerom, Harskamp, Roekei, Otterloo, Kreel, Reemst, Bennekom, RenswoudeInderdaad een ideaal oord voor liefhebbers van natuur schoon Ede zelf is gebouwd op enkele heuvels en wie na een kwartiertje loopens den Arnhemschen straatweg op, den top van den Paaschberg heeft bereikt en dan een van de boschpaden linksaf volgt, ziet na weinige oogenbhkken het geheele oude dorpje voor zich aan zijn voeten liggen. Als Neurenberger speelgoed liggen daar de rood, zwart en blauw gedaakte huisjes, knus opeengedrongen rond den vierkanten, spits toeloopenden toren, verderop wat meer verspreid en gedeeltelijk verscholen achter het groen van enkele boomgroepen. Om het oude dorpscentrum liggen de bouwlanden van de Eng, en als in een wijde omarming wordt dit alles omvat door het tegen de heuvels oprijzende Edesche bosch. In een klein half uur loopt ge dit hier in de breedte door, maar uren lang kunt ge dwalen langs de kronkelende paden. Een prachtige laan van hooggekruinde, oude dennen, de Tra, Kudde schapen bij de G.nkel Foto fa Th Men9" Ede

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1939 | | pagina 4