HEEMSCHUT 117 ADRES VAN DE W. I. L. Het navolgende adres werd gezonden door de Commissie uit den Bond Heemschut, „De Weg in het Landschap": Aan het College van Gedeputeerde Staten van de Provincie Overijssel. HoogEdelgestrenge Heeren, Ondergeteekenden, Voorzitter en Secretaris van de Commissie „De Weg in het Landschap", Sub-Commissie van den Bond Heemschut, mogen zoo vrij zijn zich namens bovengenoemde Commissie tot Uw College te wenden met betrekking tot het dwarsprofiel van de provinciale wegen in Overijssel. Volgens onze inlichtingen is dit dwarsprofiel aldus, dat zich naast een rijbaan met een verharding van 5 Meter plus slipstrooken ter weerszijden van '/2 Meter, bevinden bermen ter breedte van 3 Meter. Op deze bermen worden op veel plaatsen dubbele fietspaden aangelegd ter breedte van l1/2 Meter. Aldus blijft er voor een goede beplanting te weinig ruimte over. Legt men de fietspaden op een afstand van een meter van den kant van de verharde rijbaan, dan blijft er voor den buitenberm slechts over een halve meter. Zoowel de ruimte van 1 M. als die van 2 M. zijn te smal om daarop boomen of struiken te plaatsen, terwijl de struiken alleen een plaats zullen kunnen vinden in het talud van de bermsloot. Ook al verdeelt men de bermen anders, dan is toch de voor beplanting beschikbare ruimte te smal Alleen in de gevallen, dat geen afzonderlijke rijwielpaden, die toch in het algemeen nu of in de toekomst noodig zijn te achten, worden aangelegd, is er plaats voor boom- of struikbeplanting. Naar onze meening valt niet te ontkennen, dat een dergelijk dwarsprofiel uit landschappelijk-aesthetisch oogpunt weinig bevredigend is te achten, ook al zal het, in verband met het den weg omgevende landschap, niet altijd gewenscht of nood zakelijk zijn beplantingen aan te brengen. Echter zullen op plaatsen waar het landschap geen afzonderlijke wegbeplanting vraagt, onverharde bermen van voldoende breedte, hetzij met gras of met de natuurlijke vegetatie begroeid, voor een goed aesthetisch aanzien van den weg als geheel niet kunnen worden ontbeerd. Als gelukkig voorbeeld van een fraaien landschappelijken opzet van wegen, waarin wel ruimte voor groene bermen is gereserveerd en waarbij tevens is gezorgd voor een goede verhouding tusschen het verharde en het groene gedeelte van den weg, mogen wij hier aanhalen de provinciale wegen van de Provincies Zuid-Holland en Noord-Holland. Het meest gebruikelijke dwarsprofiel in de Provincie Zuid- Holland heeft op een totale breedte van 20 Meter 3 bermen van respective 3x/2, 4V2 en 31/2 M., die worden aangelegd met gras en gedeeltelijk ook met eenvoudige boom- of struikbeplanting. Het gebruikelijke dwarsprofiel van de provinciale wegen in Noord-Holland heeft op een totale breedte van 15 Meter 3 bermen van respective 2'/2, 3 en 1 M., eveneens bestemd voor grasaanleg en beplanting.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1939 | | pagina 11