100 HEEMSCHUT naar voren. Het ontgraven van fundamenten van verloren kasteelen, Grunsfoort op de Veluwe, en Arkelstein in Z.-Vlaanderen. Dit was nuttig werk. Daarentegen dreigden op een oogenblik de prachtige vestingwallen van Heusden teloor te gaan, wat zoo weinig in den smaak viel bij het Gouvernement van Brabant dat er niets van kwam. Uit Maastricht kwamen eenige keeren berichten over voorgenomen afbraak van merkwaardige oude bouwwerken. Steeds echter bleek het Gemeentebestuur een geheel andere meening te zijn toegedaan, zoodat gestreefd werd naar behoud en restauratie. De verontreiniging van de natuur met schillen en doozen is aangevat door een nieuwen Bond, waarin Heemschut een vertegenwoordiger verkreeg. Met verheugenis wordt dit weinig vreugdevolle werk begroet. De verbreeding van den Bloemendaalschen weg te Overveen is gereed. Het aan trekkelijk huisje dat daarvoor weg moest is afgebroken en meer achteruit weder opgebouwd, een gebaar waarvoor het Gemeentebestuur van Bloemendaal lof verdient. De Gemeente Oirschot ontving een advies ter plaatse hoe te handelen met de boomen op het fraaie Brabantsche marktplein. Te Deventer werd het overblijfsel van een zeer ouden Gothischen gevel afgebroken; zulke gevallen die vroeger aan de orde van den dag waren, worden zeldzaam. In de laatste maanden, door de wel zeer bezwarende tijdsomstandigheden, raakte het Heemschutwerk min of meer op den achtergrond. De ware belangstelling was er niet voor omdat de aandacht op andere zaken gevestigd is. Laat ons echter niet wanhopen of versagen. DE SECRETARIS. VUILBERGINGEN NATUURSCHOON Eenigen tijd geleden werd door het Koninklijk Instituut van Ingenieurs, in overleg met de Contact-Commissie inzake Natuurbescherming, een Studiecommissie geïnstal leerd, welke zich bezig zal houden met het vraagstuk van de vuilberging van gemeenten en particulieren, speciaal in verband met de belangen van natuur- en landschapschoon, welke hierbij doorgaans nauw zijn betrokken. De Commissie stelt zich voor een overzicht samen te stellen van de gevallen, waarbij door vuilstorting natuurwetenschappelijk merkwaardige terreinen verloren gaan, plassen, waardevol uit een oogpunt van natuurschoon, voor vuilberging worden gebruikt, landschapschoon door onooglijke vuilnisbelten wordt aangetast. Voor het verzamelen van de gegevens hiervoor zouden wij gaarne aller medewerking inroepen. Wij zouden het op „prijs, stellen opgaven te mogen ontvangen van vuilstortingen, waarbij zich bovengenoemde bezwaren doen gelden, met vermelding van de gemeenten, waaruit het vuil afkomstig is en zoo mogelijk voorzien van een aanduiding van de ligging der stortplaats. Het gaat hier dus uitsluitend om vuilstorting door gemeenten, bedrijven en particuliere instellingen en niet om de „natuurverontreiniging" door het wegwerpen van papieren, schillen en doozen. Zooals bekend, is ter bestrijding van dit laatste kwaad de „Bond tegen verontreiniging van Natuur en Stad" opgericht. Prinsessegracht 23, Ir. W. G. VAN DER KLOOT, 's-Gravenhage. Secretaris van de Studiecommissie inzake Vuilberging.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1939 | | pagina 6