HEEMSCHUT 107 eerst als heerenhuis, nu als clubhuis. Vooral door de vraag naar veel kleine ruimten is de bovenverdieping tot een vrij hokkerig labyrinth geworden en nog is het te klein en ongeschikt voor de vele leden die hier logies komen zoeken en ontbreekt de groote zaal die voor feestvergaderingen zoo dringend gewenscht wordt. Hier valt voor de Shell haast een eereschuld te voldoen, om namelijk dit eenig behouden Middeleeuwsch woonkasteel, een juweel in zijn soort, door vakkundige restauratie te maken tot de grootste attractie van de streek en tegelijk de huidige woontoestanden te verbeteren, want door den wederopbouw van de gesloopte kasteeldeelen zal ook den gasten het comfort kunnen geboden worden, waar zij recht op hebben. Niet alleen oude afbeeldingen (zie de illustratie van dit artikel) wijzen den weg voor dit herstel, maar door het geheele gebouw verspreid zijn de resten en merkteekenen van den ouden dakvorm zoowel als van de oude ramen en kruisvensters. Het geheel kon dan weer met een toren worden bekroond en de nog behouden 17de~eeuwsche klok met uurwerk daarin worden aangebracht. De meeste beschrijvers van dit te Werve vermelden een teekening van den bekenden 17de-eeuwschen kasteelteekenaar ROGHMANS, die helaas in geen der ROGHMANS- Collecties in ons land is weer te vinden, wat des te meer te betreuren valt omdat alle andere teekeningen den toestand geven na de 17de-eeuwsche wijzigingen en ROGHMANS waarschijnlijk nog de Middeleeuwsche vormen heeft vastgelegd. Wel is bekend zijn teekening van het huis te Werve te Voorburg, ook wel Oostwerve of Nieuw Mathenesse genoemd, dat, behoudens een aardig torentje der bijgebouwen, reeds lang geleden werd afgebroken. AERDENHOUT, October 1939. J. M. STERCK^-PROOT. "h% De duiventoren van het Huis te Werve, zooals deze nu is

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1939 | | pagina 13