96 HEEMSCHUT De Restauratie van de Waalsche Kerk en het Begijnhof, dat, zooals vanzelf sprekend is, werd gedrukt en uitgegeven door de firma JOH. ENSCHEDÉ ZONEN te Haarlem- De stof werd den schrijver gemakkelijk gemaakt omdat geleerde archivarissen te Haarlem de vele oude stukken reeds hadden doorgewerkt, F. ALLAN en C. J. GONNET, doordat een voorvader van gelijken naam als de schrijver en met historische belangstelling reeds veel verzameld had, doordat het archief van de Waalsche Gemeente netjes geordend is en ook doordat de met de restauratie belaste architect aan het gebouw gegevens en signaturen gevonden had en op papier gebracht die tevoren niet bekend waren. Wat het boekje typeert is niet alleen de prettige wijze waarop de geschiedenis van den Begijnhof en het kerkgebouw vroeger Begijnenkerk, nu Hervormde Kerk is voorgedragen, doch de liefde voor de geschiedenis en de schoonheid van de plek. Want het kerkgebouw en de omgeving heeft wel schilderachtige schoonheid behouden, doch is schromelijk verwaarloosd. Wanneer de kerk ge restaureerd zal worden, zal dit den stand van het plein omhoog halen, doch daarmede is de verwaarloosde staat van de omliggende bouwvallige huizen niet teniet gedaan, van de straatjes die in hunne namen de geschiedenis hebben bewaard, van de Groene Buurt en het Goudsmidspleintje. Merkwaardig is dat de schrijver een vooruitziende stedebouwkundige blik toont te hebben door te doorzien dat deze verwaarloozing niet het laatste stadium is voor het einde, doch een tusschenpoos tusschen verval en herstel, zooals ook de verwaarloosde kerk dit is. Een aantal jaren geleden is reeds een begin gemaakt met opruimen van versleten huisjes en maken van nieuwe. Dat geschiedde aan de Noordzijde, vóór er een Schoonheids commissie bestond. Toen kwam in de plaats van een pittoreske bouwval een leelijke rij huizen van slechte verhoudingen en zonder dak. Doch onlangs zag men iets anders gebeuren, het minder fraaie gebouw aan de Westzijde van den Begijnhof werd door verbouwing en vernieuwing van den gevel belangrijk ver beterd. Ongetwijfeld zal met den drang van het Gemeentelijk Bouwtoezicht om ouden rommel op te ruimen en de hulp van de Schoonheidscommissie om het nieuwe bouwkunstig te verzorgen de geheele Begijnhof met omgeving langzaam maar zeker in schoonheid wederkeeren. Deze gedachte, die in andere woorden door het boekje geweven is, doet den schrijver eer, dat hij niet blijft zuchten bij de puinhoopen doch vertrouwen heeft in de toekomst. Dit boekje met goede afbeeldingen en in alle opzichten goed verzorgd, zal de belangstelling hebben niet alleen van de Haarlemmers en de Walen, doch ook van hen die iets voelen voor de schoonheid der in verval verkeerende oude steden. Het boekje is tegen het geringe bedrag van f 1.50 verkrijgbaar bij de firma JOH. ENSCHEDÉ te Haarlemde opbrengst is voor de restauratie van de Waalsche Kerk. A. K.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1939 | | pagina 14