74 HEEMSCHUT TER GEDACHTENIS AAN ONZEN VOORZITTER De voorzitter van den Bond Heemschut is overleden, onze voorzitter. Voor wie niets wist zal dit bericht onverwacht gekomen zijn. Wie den Heer VAN SONSBEECK nu en dan ontmoette, moest opmerken dat er iets niet in orde was. Zoo is 't dan geschied. Op 17 Augustus 1939 is onze voorzitter gestorven. Met hem is een lief mensch heengegaan. Het streven van den Bond Heemschut, de schoonheid van Nederland, had zijn hart. Doch al sprak hij daar slechts zelden van, ook andere zaken hadden zijn hart: heb uw naaste lief gelijk U zelve. Hij was ook bestuurslid van „hulp voor onbehuisden" en nog wel penningmeester. Veel meer deed hij nog wat zoo niet ieder wist, als besluit op een leven in de materie als secretaris van de Vereeniging voor den Effectenhandel. Doch al die lange jaren tusschen geld en handel in geld hadden hem niet gebracht tot de groep wier hart vereeltte door het geld. Allerminst. Er ging een roem van hem uit dat hij de kunst verstond opstandige partijen tot elkaar te brengen. Door zijn scherpen geest, door zijn groote kennis, doch bovenal door iets dat velen ontging omdat zij het niet grijpen konden, door zijn dienenden geest, door iets dat altijd bij hem was, dat hij nooit kon vergeten omdat hij het nooit aflegde, door zijn levensplicht van niet te heerschen doch te dienen Ook in dezen zin diende hij den Bond Heemschut. Hoe heerlijk was het met hem ergens heen te gaan om den strijd aan te binden tegen voorgenomen schoonheids- bederf. Dan liet hij een ander de eer van te strijden en diende zelve en dat wel zoo, dat bij het afscheid de vijand tot dienaar der schoonheid was gemaakt. Met welk een overleg wist hij de groote vergaderingen voor te bereiden en te leiden, waardoor zich nooit een prikkeling of moeilijkheid voordeed, alhoewel de mogelijkheden daarvoor steeds aanwezig waren. Hoe leerden we allen van hem dat er meer te bereiken was met overleg en toenadering dan met krachtdadig optreden, dat het roeren van de trom wel door velen mooi gevonden wordt doch niet door ieder op prijs gesteld, dat er alleen met beleefdheid reeds zooveel te bereiken was. Wanneer na de vergadering ieder praatte en doelloos heen en weer liep wisten zij niet dat zij wachtten tot de voorzitter gereed was met de tafel schikking. Deze stille, lieve kracht, die nooit zichzelf doch steeds het goede zocht maakte dat de Bond Heemschut zooveel tot stand bracht zonder dat daarvan veel naar buiten kwam. Anderen werden wakker gemaakt en bonden in hun kring den strijd voor het behoud van de schoonheid aan, soms als onderdanig lid, soms in on gebonden vrijheid of ten dienste van plaatselijke gemeenschappen. Doch zij deden het endat was voldoende. Immers de Bond Heemschut mocht niet naar glorie streven, doch moest dienen, moest zijn taak verrichten in stilte. Sedert April 1929 was Mr. JOHAN ANTON VAN SONSBEECK voorzitter. Gedurende tien jaren heeft hij den Bond Heemschut geleid en gediend. Daarvoor zullen de medebestuursleden en de leden hem altijd dankbaar blijven. A. A. Kok.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1939 | | pagina 4